Zastosowanie kwasu glutaminowego w kosmetologii

Kwas glutaminowy stosuje się w przemyśle kosmetycznym przede wszystkim z uwagi na jego zdolności do poprawy kondycji skóry i włosów.

Struktura chemiczna kwasu glutaminowego powoduje, że substancja ta zwiększa powinowactwo z cząsteczkami wody. Ponieważ wilgoć w naturalny sposób przenika do kwasu glutaminowego, gdy jest on nakładany na skórę lub włosy, substancja ta posiada zdolność przyciągania wody z powietrza i zatrzymywania ją w tkance. Kwas glutaminowy pomaga przywrócić nawilżenie, które jest niezbędne, aby utrzymać skórę elastyczną i gładką.

Ze względu na swoje właściwości kwas glutaminowy jest stosowany w produktach, takich jak kosmetyki przeciwzmarszczkowe, szminki, kremy do powiek, do golenia oraz w kremach nawilżających do twarzy, ciała, dłoni i stóp. Gdy skóra staje się sucha, może on zmniejszyć zaczerwienienie, swędzenie i podrażnienie, jak również łuszczenie się skóry, które występuje wtedy, gdy tkanka staje się bardzo odwodniona.

Dobrym rozwiązaniem jest również dodanie tego aminokwasu do odżywek do włosów i produktów do ich stylizacji, co wpływa na zmniejszenie elektryzowania się włosów. Po zmieszaniu z cynkiem, kwas glutaminowy tworzy glutaminian cynku, który jest bardzo dobrym środkiem konserwującym. Zapobiega wówczas rozwojowi bakterii oraz innych mikroorganizmów w produktach do pielęgnacji skóry i włosów.

Niektóre badania sugerują ryzyko dotyczące bezpieczeństwa przy spożywaniu kwasu glutaminowego, stwierdzając, że składniki mogą powodować żołądkowo-jelitowe i sercowo-naczyniowe efekty uboczne po przyjęciu w dużych ilościach jako dodatku do żywności. Jednak amerykański FDA nadal wymienia kwas glutaminowy w swoim wykazie składników, które są bezpieczne do stosowania w żywności.

Bezpieczeństwo kwasu glutaminowego wykorzystywanego w produktach do pielęgnacji skóry i włosów nie zostało powszechnie ocenione. Badanie przeprowadzone w 1994 wykazały, że nawet przy dłuższym oddziaływaniu kwasu glutaminowym na skórę składnik ten nie powoduje żadnych objawów podrażnienia skóry z zaczerwienieniem lub obrzękiem. Badani również nie rozwijają wszelkiego rodzaju opóźnionej reakcji uczuleniowej w ciągu 72 godzin, które mogły nastąpić po wykonaniu testu. To wskazuje, że nawet osoby z wrażliwą skórą mogą bezpiecznie stosować kwas glutaminowy na skórę lub włosy.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *