Zastosowanie allantoiny

Alantoina, pochodna mocznika w kosmetologii i medycynie znajduje coraz szersze zastosowanie. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i zdolności do łagodzenia podrażnienia skóry, alantoina jest składnikiem licznych produktów takich jak kosmetyki do skóry atopowej lub kremy nawilżające. W produktach do pielęgnacji skóry, alantoina pomaga nawilżać i zmiękczać skórę. Działa również keratynolitycznie, zmiękcza keratynę, czyli twarde, sztywne białko występujące w zewnętrznej warstwie skór. Przez zmiękczenie keratyny, alantoina pozwala skórze utrzymywać odpowiednie nawilżenie. Alantoina wpływa również na zmniejszenie podrażnienia skóry, ale również środki nawilżające oraz poprawia jej teksturę.

Szeroka gama produktów kosmetycznych służących do pielęgnacji codziennej ciała i twarzy zawiera alantoinę jako główny składnik, przede wszystkim są to kosmetyki do skóry atopowej. Alantoinę możemy odnaleźć praktycznie w każdej grupie produktów kosmetycznych najczęściej są to: filtry przeciwsłoneczne, balsam do ust, szminki, produkty nawilżające, balsamy do ciała, kremy na dzień i na noc, pasty do zębów, płyn do płukania ust, krem na trądzik, tonery, kremy do rąk, krem do golenia, szampony i żele do włosów. Produkty te zazwyczaj zawierają alantoinę w stężeniu od 0,5% do 2,0%. Skąd tak szerokie zastosowanie tego związku chemicznego? Wynika to z faktu, iż alantoina na podstawie wielu badań wydaje się być bezpieczna dla skóry i ogólnego stanu zdrowia. Alanatoina wykazuje niskie właściwości alergizujące, a dzięki właściwościami przeciwzapalnymi i łagodzącym podrażnienia bardzo często niweluje reakcje alergiczne.

Mimo że alantoina jest bezpieczna przy stosowaniu miejscowym w postaci kremów itp. to należy uważać przy stosowaniu alantoiny doustnie jako spożywanie ekstraktu z roślin żywokostu. Może to bowiem spowodować uszkodzenie wątroby. Żywokost lekarski przez długi czas był używany do leczenia problemów trawiennych, aż odkryto, że roślina ta zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które są toksyczne dla wątroby.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *