Zaskakujące właściwości ogórecznika

Ogórecznik lekarski jest przykładem na to, jak niekiedy pozory mylą. Ta skromna z  wyglądu roślina kryje w sobie wiele niespodzianek. Jest to roślina jednoroczna, którą spotykamy przeważnie w klimacie umiarkowanym. Ma łagodny zapach podobny do ogórka, a jego niebieskie kwiaty przykuwają spojrzenia. W Europie Środkowej i Wschodniej liście ogórecznika są dodawane do sałatek, zup. Aczkolwiek każdy, kto kiedykolwiek miał okazje posmakować tych liści zgodzi się,że świeże liście są bez porównania lepsze od gotowanych.

Ze sprasowanych nasion ogórecznika pozyskuje się olej gamma linolenowy (GLA). GLA jest niezwykle ważnym składnikiem kosmetycznym, zawierają go liczne produkty z tej grupy takie jak krem do cery mieszanej, kosmetyki na trądzik czy krem przeciwstrzeniowy. GLA jest przekształcany w kwas dihomo-gamma-linolenowy (DGLA), który wpływa hamująco na odpowiedź zapalną w tkance ludzkiej. Produkty zawierające DGLA mogą wpłynąć pozytywnie na wiele chorób takich jak: trądzik pospolity, trądzik różowaty, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych. Zewnętrzne przyczyny zapalenia, takie jak pierzchnięcie skóry na skutek działania mocnego wiatru – można zredukować stosując produkty pielęgnacyjne zawierające olej z ogórecznika. Olej z ogórecznika pomaga również w normalizacji wyglądu skóry, zapewniając gładką, młodzieńczą i zdrowo wyglądającą skórę.

GLA wpływa również na odpowiednie nawilżenie, uszczelnia barierę skórną, która jest odpowiedzialna za wiele funkcji takich jak utrzymanie odpowiedniej wilgotności oraz chroni przed uszkodzeniami fizycznymi i chemicznymi. Odpowiednio nawilżona skóra promuje również wzrost nowych, zdrowych komórek. Właściwości te są powiązane ze stosowaniem oleju w leczeniu zapalenia skóry. Krem do cery mieszanej zawiera często olej z ogórecznika ze względu na obecne w nim garbniki, które zapewniają właściwości ściągające. Oznacza to, że tkanki skórne są ujędrnione i wygładzone, co pomaga przezwyciężyć proces starzenia. Ponadto olej z ogórecznika zawiera saponiny, które mają działanie anti-aging, przyczyniające się do stanu tkanek skóry.

Stosując swój ulubiony krem do cery mieszanej ,który zawiera olej z ogórecznika, zwróć uwagę na ewentualne reakcje alergiczne. Olej z ogórecznika może czasami spowodować reakcję alergiczną na tyle silną, że może wystąpić przedwczesny poród. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny konsultować u swoich lekarzy możliwość stosowania jakiegokolwiek miejscowego produkt do pielęgnacji skóry.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *