Zapach czy bezpieczeństwo? – problem wielu kosmetyków

Każde perfumy mają na liście swoich składników złożoną mieszaninę dziesiątek substancji chemicznych. Niektóre, nawet 3000 składników stosowanych jako źródło ich zapachu. Zapach jest istotny nie tylko w perfumach, ale również w wielu kremach i balsamach. Niektóre produkty, które są określane jako „bezzapachowe” również zawierają substancje zapachowe, ale ich działanie jest zamaskowane.

Ze względu na bardzo bogaty skład wielu perfum wzrasta ryzyko występowania substancji drażniących w tak dużej mieszaninie. W tej chwili ogromną popularnością cieszą się kosmetyki bez parabenów, niestety większość perfum zawiera właśnie parabeny. Duża liczba składników perfum nie jest testowana pod względem toksyczności w przypadku połączenia ich z innymi zawartymi substancjami. Wiele z tych składników jest drażniących i mogą wywołać alergie, migreny i objawy astmy. Brytyjscy naukowcy donoszą, że perfumy są drugą najczęstszą przyczyną alergii u pacjentów w klinikach dermatologicznych. Ponadto w eksperymentach laboratoryjnych, poszczególne składniki perfum mogą wywoływać neurotoksyczność.

Niektóre składniki perfum nie są zapachowe jednak działają jako swoisty wzmacniacz zapachu. Recepty zapachowe są uznawane za tajemnicę handlową, więc producenci nie są zobowiązani do ujawnienia substancji chemicznych zapachowych w wykazie składników. Z tego powodu deklaracja że są to kosmetyki bez parabenów pozostaje bez pokrycia i musimy wierzyć producentowi na słowo. Unia Europejska ogranicza stosowanie wielu składników zapachowych. Z tego powodu produkty kupowane na terenie UE są dużo bardziej bezpieczne niż produkty kupione w Ameryce lub Azji.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *