Wskazania do stosowania kwasu glikolowego

Kwas glikolowy znajduje liczne zastosowanie jako krem z kwasami lub jako peeling chemiczny stosowany w klinikach dermatologicznych. Najczęstsze zastosowanie kwasu glikolowego to: trądzik, blizny potrądzikowe, melazma, przebarwienia pozapalne, foto starzenie skóry, łojotok.  Stosowanie peelingów lub kosmetyków takich jak krem z kwasami zawierających kwas glikolowy wpływa również na stymulacje syntezy kwasu hialuronowego, kolagenu oraz elastyny.

Najczęściej kwas glikolowy stosuje się jako terapie usuwania trądziku i blizn potrądzikowych. Skuteczność kwasu glikolowego we wspomnianych terapiach potwierdzono badaniami na pacjentach z IV fototypem skóry przeprowadzonymi przez zespół profesora Wang. Grupę pacjentów potraktowano 35 % i 50% roztworem kwasu w odstępach co 3 tygodniowych przez 10 tygodni. Bez znaczenia w badaniu była ilość i intensywność zmian skórnych. Badania wykazały znaczną poprawę gładkości skóry oraz zmniejszenie porów. Skóra pacjentów była znacznie jaśniejsza, blizny uległy znacznemu spłyceniu oraz rozjaśnieniu. U nielicznej grupy pacjentów wystąpiły efekty uboczne w postaci hiperpigmentacji pozapalnej lub nasilenie opryszczki. To badanie potwierdziło skuteczne działanie kwasu glikolowego jako peeling lub krem z kwasami w terapiach przeciwtrądzikowych.

Inne badanie przeprowadzone na grupie pacjentów z trądzikiem grudkowatym z wykorzystaniem 70% kwasu glikolowego również wykazało znaczną skuteczność ograniczając ilość zaskórników i niwelując zmiany grudkowego w przeciągu 6 tygodni. Równie skuteczne okazało się to stężenie w przypadku blizn potrądzikowych. W przeciągu ostatnich lat pojawiły się również pochlebne opinie w terapiach przecitrądzikowych z wykorzystaniem roztworu Jessnera, czyli rezorcyny kwasu mlekowego oraz kwasu salicylowego na bazie alkoholu. Zespół Kim postanowił przeprowadzić badania porównawcze roztworu Jessnera z kwasem glikolowym. Dwudziestu trzy osobowa grupa pacjentów wykazała zbliżony efekt działania obydwu peelingów.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *