Wpływ stresu na naszą skórę

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu przechodzi problem dermatozy. Czasami jest to trądzik różowaty w wieku nastoletnim, innym razem łuszczyca w podeszłym wieku. Dość często są to zmiany naczyniowe, które mogą występować praktycznie przez cały okres naszego dorosłego życia.

Częstokroć osoby cierpiące na takie problemy skórne podejmują walkę i stosują krem do cery naczynkowej, eliminują zagrożenie ze strony czynników fizykalnych oraz regularnie wykonują badania hormonalne. Niestety bardzo często zapominamy o jednym z najtrudniejszych do wyeliminowania czynników, jakim jest stres….

Skóra naczyniowa jest ściśle powiązana z reakcjami somatycznymi, które powstają w odpowiedzi na nasz stan emocjonalny. Przeżycia psychiczne poprzez złożony system powiązań między czynnikami hormonalnymi i odpornościowymi oraz autonomicznym układem nerwowym i przy udziale neurotransmiterów – modulują stan napięcia ściany naczyń skóry oraz przebieg procesów metabolicznych i zapalnych w ich otoczeniu. Temat stanów emocjonalnych wypływjących na naszą skórę jest trudny dla każdego zarówno chorego, jak i lekarza. Trudno byłby przepisać receptę na krem do cery naczynkowej, który zahamowałby wyrzuty rumieniowe podczas krępujących dla nas sytuacji, w których emocje biorą górę.

Czasami jednak jesteśmy w stanie wpłynąć sami na ograniczenie stresu i występujących na jego tle zmian rumieniowych. Czasem potrzebujemy pomocy specjalisty, a czasami wystarcza druga osoba, która nas wysłucha. Wszechogarniający nas stres należy zneutralizować, może to przynieść nam wiele korzyści zdrowotnych oraz poprawić jakość naszej skóry.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *