Wpływ hormonów na naszą skórę

Wahania hormonalne to jeden z najczęstszych czynników wpływających na wywołanie niekorzystnych zmian na naszej skórze. Zachodzą one na różnych etapach naszego życia i wywołują ogromne zmiany dla naszego orgiazmu, w tym dla bardzo ważnego organu, jakim jest skóra. Największa niekorzystna zmiana hormonalna zachodzi w okresie menopauzalnym. To właśnie w tym czasie następuje największe pogorszenie jakości skóry. W ciągu jednego roku nasza skóra potrafi postarzeć się o 5-8 lat!

Ale zmiany hormonalne to nie tylko procesy starzeniowe, to również liczne dermatozy. Trądzik i łojotok to częste problemy, które mogą pojawić się w okresie dojrzewania oraz menopauzy. Zaburzenia hormonów w tym przypadku wpływają na zmianę składu i ilości łoju, co może być bezpośrednią przyczyną powstawania dermatozy.

Niekorzystnym efektem zaburzeń hormonalnych jest również problem naczyniowy. W wyniku zaburzenia ilości estrogenu na naszej skórze powstają teleangiektazje. Pod wpływem hormonów rozluźnieniu ulegają mięśnie naczyń krwionośnych, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo rozszerzenia naczyń. Tym procesom towarzyszy ścieńczenie naskórka. W wyniku tego procesu wszystkie zmiany naczyniowe są znacznie bardziej widoczne przez skórę.

Hormono-zależnym zmianom można zapobiegać poprzez hormonalną terapię zastępczą, która ogranicza przyczynę, jednak niesie za sobą pewne ryzyko. Leki hormonalne, mogą nie być obojętne dla naszego zdrowia. Alternatywą jest stosowanie kosmetyków, np. przy skórze naczyniowej – takich jak krem do cery naczynkowej, który pomaga zwalczać oraz maskować objawy. Coraz częściej krem do cery naczynkowej wspomaga również walkę ze starzeniem skóry dzięki jednoczesnemu pobudzeniu skóry do syntezy kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego w skórze. Dzięki temu skóra staję się grubsza oraz bardziej gęsta, przez co jest mniej prześwitująca, a rozszerzone naczynia są znacznie mniej widoczne.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *