Wpływ hormonów na gruczoły łojowe

Hormony pełnią bardzo istotną funkcję w regulacji pracy gruczołów łojowych. Najważniejszymi hormonami są dla tego procesu androgeny, estrogeny oraz hormony kory nadnerczy. Hormony androgenowe odpowiadają za stymulację procesów lipogenezy oraz podziałów mitotycznych.

Największe znaczenie w systemie regulującym gruczoły łojowe odgrywa dihydroksytestosteron, który jest metabolitem testosteronu. Proces powstawania dihydroksytestosteronu zachodzi na skutek aktywności enzymu 5-alfa- reduktazy. Należy zwrócić uwagę, nawet gdy poziom ogólny testosteronu w organizmie jest w normie, to jego poziom mierzony miejscowo w skórze może być znacznie wyższy, wpływając w tym obszarze na nadmierną produkcję sebum. Dihydroksytestosteron jest również odpowiedzialny za proces androgenowego łysienia. W organizmie występują dwa typy 5-alfa-reduktazy: typ 1 i typ 2. W procesach utraty włosów oraz regulacji gruczołów łojowych przeważające znaczenie ma enzym typu 1. Na rynku kosmetycznym sprzedawane są kosmetyki do skóry tłustej, które mają właściwości ograniczające działanie enzymu 5-alfa-reduktazy.

W kontroli produkcji sebum równie ważne są hormony nieandrogenowe. Hormon wzrostu w rozwoju naszego organizmu pełni najważniejszą funkcję wpływając na wzrost oraz różnicowanie komórek. Hormon wzrostu wpływa na różnicowanie sebocytów, a zbyt wysoki poziom tego hormonu powoduje nadmierną produkcję sebum.

Na stymulacje sebocytów wpływa także insulina, która odpowiada za metabolizm węglowodanów oraz białek i tłuszczów. Podobny wpływ na aktywność gruczołów ma kortyzol. Jedyną grupą hormonów hamujących aktywność gruczołów łojowych są estrogeny. Estrogeny zarówno hamują aktywność gruczołu, jak i zmieniają właściwości fizykochemiczne sebum, obniżając jego lepkość. Istnieją kosmetyki do skóry tłustej o właściwościach zbliżonych do działania estrogenów, w znacznym stopniu hamujące wydzielanie łoju i zmieniające jego właściwości, przez co łagodzą objawy zaburzeń łojotokowych.

 

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *