Woda wodzie nierówna

Obecnie w Polsce dostępne są dwa rodzaje wód butelkowanych: woda mineralna i źródlana. Woda mineralna powinna zawierać powyżej 500 mg składników mineralnych na litr, a źródlana do 500 mg/l. Niestety producenci wód nie stosują się do powyższego podziału i nazywają swoje produkty niezgodnie z przyjętymi zasadami.

Wody źródlane, polecane przez producentów jako zdrowotne, są często w składzie podobne do zwykłej wody z kranu. Oczyszczono ją tylko z groźnych bakterii. Wody źródlane mogą z powodzeniem zastępować złej jakości wodę
wodociągową. W dużych ilościach wody źródlane są jednak szkodliwe, gdyż wypłukują z organizmu ważne minerały. Dla zdrowia lepsze są zatem wody mineralne i mineralizowane, które można pić w dowolnych ilościach.

Niestety producenci umieszczają na wodach źródlanych informacje o zawartości składników mineralnych, sugerując w ten sposób konsumentom zdrowotne działanie wody. Sumują oni także na etykietach wszystkie składniki mineralne wód, mimo iż tylko kilka z nich ma dla organizmu jakiekolwiek znaczenie. To zwykły marketing.

Nowe zjawisko to wody ekskluzywne. Reklamowane są jako nieskazitelnie czyste i zawierające wyjątkowo dużo minerałów, tymczasem przy porównaniu z innymi dostępnymi na rynku wodami okazuje się, że zawartość minerałów jest taka sama, co w przeciętnych wodach mineralnych, a różni je jedynie wygórowana cena oraz szklane opakowanie.
Dlatego klienci przy zakupie powinni kierować się faktyczną zawartością składników mineralnych, a nie reklamą czy marką wody.

Tekst: Aleksandra Chalińska

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *