Właściwości przeciwzapalne lawendy

Stany zapalne skóry mogą powstawać w każdym wieku, w wielu różnorodnych sytuacjach, czasami powstają w wyniku problemów alergicznych, innym razem maja one podłoże trądzikowe, łuszczycowe czy też łojotokowe. Bez względu na przyczynę wystąpienia stanu zapalnego skóry należy zapewnić skórze profilaktykę w postaci działania przeciwzapalnego. Profilaktyka przeciwzapalna może być różnorodna, mogą to być kosmetyki matujące lub też kosmetyki do skóry tłustej. Ważne, aby były to produkty, które stosujemy codziennie.

Istotne zabezpieczenie w problemach zapalnych oferuje lawenda, która zawiera kwas rozmarynowy. Kwas rozmarynowy wykazał przeciwzapalne działanie podczas testów na szczurach, u których laboratoryjnie indukowano obrzęk przy użyciu karrageniny.

Kosmetyki zawierające lawendę oferują oczywiście inne właściwości prócz przeciwzapalny są to miedzy innymi właściwości przeciwutleniające. Wolne rodniki bardzo często również biorą udział w tworzeniu stanów zapalnych. Olejkowi eterycznemu z lawendy przypisuje się zdolności zmniejszania symptomów niektórych patologii skórnych, takich jak np. łuszczyca, zapalenia czy wypryski.

Zatem stosując kosmetyki do skóry tłustej lub kosmetyki matujące z dodatkiem lawendy niwelujemy prawdopodobieństwo pojawienia się tych dermatoz. Sugeruje się, że miejscowa aplikacja olejku hamuje również reakcje alergiczne.

Olejek z lawendy, jak również inne olejki eteryczne, został przebadany, jako alternatywa dla zwyczajowych kuracji farmakologicznych, jak np. miejscowa aplikacja sterydów, która zwykle nie jest zbyt pomocna. Badanie potwierdziło korzystne działanie pewnej grupy olejków eterycznych, w tym lawendowego, w leczeniu dziecięcej egzemy. Dlatego, olej lawendowy zalecany jest w wielu produktach farmaceutycznych i kosmetycznych.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *