Właściwości alantoiny

Alantoina to związek chemiczny, który znajduje się w moczu większości ssaków, z wyjątkiem ludzi i naczelnych. Powstaje podczas reakcji metabolicznych kwasu moczowego. Ludzie i naczelni nie produkują enzymu, który przekształca kwas moczowy do alantoiny. Źródłem alantoiny mogą być również rośliny żywokostu, rośliny znane z ziołolecznictwa. Istnieją oczywiście również metody pozyskiwania syntetycznej alantoiny poprzez utlenianie puryn.

Istnieje wiele doniesień o leczniczych właściwościach alantoiny, co tłumaczy, czemu kosmetyki do skóry atopowej tak często zawierają ten składnik. Zielarze używają jej w leczenia łuszczycy, czyli przewlekłej choroby skóry charakteryzującej się zapaleniem i zaczerwienieniem skóry, której towarzyszą srebrzyste łuski. Analizując publikacje naukowe oparte na właściwościach alantoiny dostrzegamy wiele potencjalnych zastosowań medycznych dla tego związku. Jedno z badań wykazało, że miejscowe stosowanie kremu zawierającego alantoinę było skuteczne w leczeniu świądu związanego z atopowym zapaleniem skóry. Nie jest to zaskakujące, gdyż alantoina ma właściwości przeciwzapalne oraz łagodzące podrażnienia skóry. Alantoina jest również świetnym środkiem zmiękczającym, nawilżającym i poprawiającym teksturę skóry.

Kremy i maści zawierające alantoinę świetnie nadają się to pielęgnacji skóry poparzonej słońcem, wysuszonej zimnym wiatrem lub chorej na opryszczkę. Alantoina może być również stosowana do pielęgnacji zadrapań, oparzeń i skaleczeń, wynika to z jej właściwości, które mogą przyspieszyć gojenie się ran poprzez stymulację wzrostu nowych komórek skóry. Alantoina jest czasami stosowana w leczeniu oparzeń skóry napromieniowanej u osób poddanych radioterapii. Kosmetyki do skóry atopowej bardzo często zawierają unikalne połączenie alantoiny i kwasu galakturonowego co czyni je jeszcze bardziej skuteczne w działaniu wspomagającym walkę z objawami skóry atopowej.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *