Wazelina dobra na wszystko kiedyś i dziś

Każdego dnia jesteśmy straszeni przez naukowców informacjami o niebezpiecznych substancjach konserwujących w naszych kosmetykach. Coraz większa świadomość jest korzystna dla naszego zdrowia jednak pojawia się pytanie czy kosmetyki bez konserwantów rzeczywiście są bezpieczne? Nie masz pewności, jaki produkt wybrać? Jednym z najprostszych preparatów, który zna każdy jest miedzy innymi wazelina.

Robert Chesebrough zaczął sprzedawać wazelinę w roku 1870. Po słabym na początku zainteresowaniu, stała się następnie międzynarodowym bestsellerem. Produkcja wazeliny jest dość prosta, bowiem jest ona pozyskiwana z ropy naftowej. Wazelina na świecie była znana pod różnymi nazwami, jednak zawsze była to ta sama substancja. Wazelina składa się z wosków mineralnych oraz płynnych olejów mineralnych.

Wazelina ma szereg właściwości, które sprawiają, że jest tak popularna w produktach kosmetycznych. Po pierwsze, środek ten zmiękcza skórę, poprzez ograniczenie utraty wody, co czyni go idealnym środkiem dla cery suchej. Wazelina to produkt bezbarwny i bezwonny, który nie utlenia się w czasie, co daje mu długą trwałość, dzięki temu bardzo często w składzie zawierają go kosmetyki bez konserwantów.

Wazelina jest chemicznie obojętna, co oznacza, że większość leków i innych substancji chemicznych może być z nią mieszana bez niepożądanego wzajemnego oddziaływania. Posiada wiele zastosowań kosmetycznych, ale jest też popularna w produkcji żywności, izolacji elektrycznej, ochronie antykorozyjnej i produkcji papieru.

Wazelina pierwotnie była używana na usta, aby zmniejszyć ich przesuszanie i pękanie oraz na brwi i rzęsy w nadziei, że będzie je zagęszczać i wydłużać. Aktualne stosuje się ją w takich produktach jak: środki czyszczące, kremy do skóry, produkty nawilżające, kremy do rąk, róże, szminki, cienie do powiek, filtry przeciwsłoneczne, wybielacze paznokci i dezodoranty.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *