Uczulenie na żywicę

Twoje kosmetyki do cery tłustej wywołują alergię kontaktową? Czy może to być uczulenie na żywicę?

Ludzkość od dawna wykorzystuje uszczelniające właściwości żywicy zwanej kalafonią. Na przestrzeni tysięcy lat odkryto wiele przedmiotów lakierowanych z wykorzystaniem kalafonii. Tego typu lakier wykorzystywano do produkcji przedmiotów między innymi w starożytnym Egipcie, Chinach i Japonii. Blisko 5 tys. lat temu stosowano ją również w innym celu niż dotychczas przypuszczaliśmy. Podczas analizy starożytnego artefaktu naukowcy odkryli, iż żywicy używano do procesu mumifikacji. Z żywicy otrzymywano cienkie elastyczne paski, które następnie owijano wokół zwłok. Dodatkiem w niektórych kulturach np. w Egipcie był sproszkowany wapień, który w połączeniu z żywicą tworzył specyficzną strukturę przypominającą cement. Swoje miejsce żywica znajduje również w historii religii chrześcijańskiej, w Księdze Rodzaju Noe zbudował arkę z drzewa żywicznego. Pierwsze zastosowanie medyczne odkrył Leonardo da Vinci, który stosował ją na różne dolegliwości bólowe. W tym celu mieszał żywicę z woskiem i kadzidłem nakładając charakterystyczną mieszaninę bezpośrednio na bolące miejsce.

Żywica znalazła swe istotne zastosowanie również w muzyce. Słynny Luthier Stradivarius wykorzystywał żywicę przy tworzeniu swoich wszystkim znanych skrzypiec. Był to nowatorski i innowacyjny pomysł, który nadał im wyjątkowe brzmienie. Obecnie powszechne jest zastosowanie kalafonii w instrumentach smyczkowych. Żywica obecna na strunach wytwarza tarcie i zwiększa wibrację, a więc poprawia jakość dźwięku. Instrumenty strunowe nie są jedynym obszarem, gdzie kalafonia jest często dodawana do zwiększenia tarcia. Żywica ta jest stosowana dla zwiększenia tarcia w rączkach rakiet tenisowych oraz do produkcji baletek.

Jak widać żywica towarzyszy nam od tysięcy lat w różnych aspektach naszego życia. Z tego też powodu jest częstą przyczyną występowania kontaktowego zapalenia skóry. Dlatego następnym razem jeżeli twoje kosmetyki do cery tłustej będą wywoływać reakcję alergiczną sprawdź czy ich skład zawiera żywicę, ponieważ może to być potencjalne źródło alergii.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *