Tripeptyd – trójca aminokwasowa

Tripeptyd jest krótkie białko, które składa się z trzech aminokwasów. Aminokwasy są podstawowym elementem budulcowym peptydów i białek, które tworzą nasz organizm. Ludzki organizm syntetyzuje aminokwasy z innych substancji chemicznych lub ich fragmentów z pożywienia. Jednakże aminokwasy, które są stosowane w produktach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy się w warunkach laboratoryjnych.

Aby rozwiązać braki niektórych aminokwasów opracowane zostały tripeptydy. Poprzez uzupełnianie niezbędnych aminokwasów w postaci tripeptydów możemy zwiększyć tworzenie nowych komórek skóry, wspomagając produkcję kolagenu i elastyny, a także stymulując zakończenia nerwowe, aby zrelaksować mięśnie twarzy. Tripeptydy są skutecznymi składnikami, które mogą zawierać wielorakie produkty kosmetyczne takie, jak krem do cery tłustej, krem na trądzik, czy też krem przeciwstarzniowy.

Nasze ciało może stworzyć około 8000 tripeptydów przez łączenie różnych aminokwasów. Istnieją kombinację, które mają korzystny wpływ na stan skóry i włosów. Ogólnie znanym jest glutation – to tripeptyd, który składa się z trzech aminokwasów: cysteiny, kwasu glutaminowego i glicyny. Glutation jest syntetyzowany w wątrobie i pomaga w detoksykacji i budowania odporności. Jest on wszechstronny, pomaga w leczeniu choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, chorób wątroby, anemii sierpowatej, wirusa HIV i zaćmy. Niski poziom glutationu może również przyczynić się do widocznych oznak starzenia się skóry. Potężne właściwości przeciwutleniające glutationu sprawiają, że jest bardzo popularnym składnikiem produktów anti-agingowych oraz jako składnik kremów takich, jak krem do cery tłustej oraz wrażliwej. Wysoki poziom glutationu może rozjaśnić skórę, jednak w tym celu jest zakazany przez amerykański FDA.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *