Trądzik u mężczyzn

Większość ludzi wyrasta z problemów trądzikowych wieku młodzieńczego, jednak wielu z nas cierpi na to schorzenie nawet kilka dekad później. Jakie są przyczyny trądziku u mężczyzn?

Dla większości ludzi, zmiany w poziomie hormonów powodują trądzik. Hormony wpływają na zaburzenia składu łoju, który może zatykać pory oraz wpływać na rozrost niekorzystnej flory bakteryjnej skóry. Oba te problemy powodują powstawanie zmian trądzikowych. Mężczyźni, których ojcowie mieli ostry objawy trądziku są znacznie bardziej narażeni na tę dermatozę. Powodem może być również stosowanie niektórych leków. U mężczyzn trądzik najczęściej występuje na twarzy, szyi i plecach. Bardzo charakterystyczne zmiany można zaobserwować u sportowców i fanów sportów siłowych stosujących terapie hormonalne (sterydy) bez wyraźniej potrzeby medycznej. Nasilenie objawów bardzo często następuje w przypadku nadmiernego pocenia się skóry, które może wynikać z gorącego klimatu, przegrzewania ciała przez stosowanie nieodpowiedniej odzieży lub przez intensywne treningi. Trądzik występujący na plecach zazwyczaj jest znacznie trudniejszy w ograniczeniu objawów niż zmiany wstępujące na twarzy, jednak zmiany na plecach występują znacznie rzadziej. Wielu mężczyzn po goleniu obserwuje na skórze charakterystyczne zmiany wyglądające jak trądzik, jednak nie są to zmiany wywołane tą dermatozą. Charakterystyczne zmiany powstają w wyniku wrastających włosów lub niewłaściwej metody golenia.

Jak należy dbać o skórę z objawami trądziku? Przy objawach tej dermatozy należy stosować najlepiej specjalnie dobrane kosmetyki do cery trądzikowej: oczyszczający żel do skóry z trądzikiem, na dzień i na noc – łagodzący i antybakteryjny krem na noc do cery trądzikowej. Tylko taka skumulowana pielęgnacja może przynieść efekty złagodzenia widocznych objawów trądziku pospolitego.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *