Trądzik tylko na twarzy?

Zazwyczaj kupując krem na trądzik decydujesz się na małe opakowania, ponieważ zmiany trądzikowe znajdują się tylko na twarzy. Jednak nie wszyscy wiemy, że trądzik może występować praktycznie na całym ciele.

Istnieje kilkadziesiąt odmian trądziku, które objawiają się licznymi różnorodnymi zmianami. Najczęściej są to poszerzone mieszki, mikrozaskórniki, grudki, guzki, krostki zaskórniki, ropnie oraz zatoki z przetokami. Zmiany mogą powstawać nie tylko na twarzy, równie dobrze mogą mieć miejsce w pachwinach, na pośladkach, na plecach czy na klatce piersiowej. Oczywiście najczęściej zmiany obejmują nos, czoło, policzki i brodę.

Wielu z nas bagatelizuje problem trądziku, jeżeli objawy nie przeszkadzają nam w życiu codziennym. Należy jednak pamiętać, że dermatozy mogą mieć różny stopień nasilenia i objawy w dość krótkim czasie mogą się znacznie zaostrzyć. Częstym objawem zaniedbania leczenia są blizny potrądzikowe, które w późniejszym czasie (po zaleczeniu samej dermatozy) można spłycić, ale dość często zmiany mimo wielu terapii pozostają widoczne. Najczęściej w takich sytuacjach stosuje się zabiegi laserem frakcyjnym, terapie fotodynamiczne, mocne peelingi kwasem trójchlorooctowym w połączeniu z odbudową skóry za pomocą np. mezoterapii.

Jednak znacznie łatwiej jest niwelować pierwsze objawy trądziku. O ile krem na trądzik jest w stanie pomóc w początkowych stadiach choroby lub być uzupełnieniem w późniejszym okresie, o tyle najskuteczniejszym lekiem na trądzik jest izotretinoina, która mimo dawnych nieprzyjemnych efektów ubocznych jest w stanie wyleczyć bardzo skutecznie nawet intensywne objawy trądziku.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *