Trądzik różowaty/rosacea – charakterystyka

Rosacea występuje u około 2-3% populacji i dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn w wieku 25-35lat i późniejsza forma 45-55lat. Etiologia trądziku różowatego jest nadal nieznana, czasem występuje dziedzicznie, co jest nowym śladem w badaniach nad tą skomplikowaną przypadłością.

Wiadomo, że rozwojowi rosacea sprzyjają zaburzenia ze strony zaburzeń przewodu pokarmowego(niedokwaśność żołądka), a także inne zaburzenia wewnątrzwydzielnicze organizmu. U części pacjentów wykryto obecność drożdżaków oraz roztoczy, co mogło mieć wpływ na zakażenia w obrębie naskórka i zaburzenia mechanizmu wydzielania sebum. Ponieważ wykwity ropne pod postacią zwykle grudkowo-krostkową, a u osób z cerą suchą grudkową, należy zwrócić uwagę na występowanie w preparatach składników antyseptycznych i przeciwzapalnych.

Silnym działaniem antybakteryjnym, przeciwzapalnym wykazuje się kwas azelainowy, którego działanie likwiduje ogniska zapalne uniemożliwiając przenoszenie się bakterii w obrębie zmian zapalnych. Dodatkowymi antyseptykami są ekstrakty roślinne z nawłoci, cytryny i ruszczyka kolczastego z aktywnymi składnikami typu flawoidonowego. Dodatkowe właściwości uspokajająco-odczulające wykazują ekstrakty roślinne m.in. z lipy, rumianku, nagietka czy dziurawca. Obecne możliwości kosmetyki proponują kompleksowe działanie obkurczająco-regenerująco-wybielajace. Efekt wybielający zapewniają takie składniki jak stabilna forma witaminy C o silnym działaniu rozjaśniającym i antyoksydacyjnym, a także Koenzym R, czyli biotyna redukująca zaczerwienienia.

Wkrótce więcej.

You may also like...

1 Response

  1. 1 lutego 2010

    […] Informacje na temat trądziku różowatego: Kliknij tutaj […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *