Trądzik młodzieńczy czyli pospolity – Acne vulgaris

Trądzik pospolity to najczęstsze schorzenie wieku młodzieńczego. Badania dowodzą, że problem ten dotyczy ponad 80% populacji w wieku od 11 do 30 lat. Choroba ta charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem dlatego też często może prowadzić do depresji.

Zmiany w trądziku pospolitym dotyczą głównie okolic łojotokowych (twarz, klatka piersiowa, plecy) i są to zaskórniki, grudki, krostki oraz torbiele ropne.

Etiopatogeneza trądziku:
– Wzmożone wydzielanie łoju(sebum)
– Skład sebum (niedobór kwasu linolowego)
– Nadmierna keratynizacja przewodów wyprowadzających i ujść gruczołów łojowych
– Rozwój drobnoustrojów (Propionibactreium acnes, Pityrosporum ovale, Staphylococcus epidermidis)
– Tło hormonalne
– Proces zapalny
– Tło jatrogenne
– Działanie niektórych kosmetyków

Pierwotnym wykwitem w trądziku są mikrozaskórniki (microcomedones). Przyczyną ich powstawania jest nadmierne wydzielanie łoju i keratynizacja wewnątrzmieszkowa. Proces ten prowadzi do zwężenia kanałów wyprowadzających co utrudnia wyprowadzenie zawartości gruczołu łojowego na powierzchnię skóry. Pod wpływem zalegającego łoju przewody wyprowadzające ulegają rozszerzeniu i powstają zaskórniki zamknięte (białe główki). W kolejnym etapie powstają zaskórniki otwarte (czarne główki). Proces ten związany jest z dalszym rozszerzaniem przewodów wyprowadzających i utlenianiem tłuszczów zawartych w łoju. Powstanie stanu zapalnego zawdzięczamy drobnoustrojom a właściwie enzymom hydrolitycznym (lipazy, proteazy, hialuronidazy), które wydzielają. Enzymy te działają niszcząco na ściany gruczołów łojowych. Efektem tego jest wydostanie się mas rogowych do okolicznych tkanek co wywołuje stan zapalny i powstawanie grudek i krostek. Jeżeli stan zapalny utrzymuje się dłużej wtedy powstają guzki. Ze zgrupowanych grudek, krost i guzków tworzą się ropnie.

Niektóre składniki kosmetyków również mogą wywoływać trądzik lub nasilać zmiany trądzikowe. Do takich składników należą: mirystynian izopropylu, masło kakaowe, oleje z warzyw, olej mineralny o jakości przemysłowej, wazelina o jakości przemysłowej. Substancje o jakości przemysłowej mogą być zanieczyszczone dziegciami, które bezpośrednio odpowiedzialne są za powstawanie trądziku. Obecnie jednak kosmetyki produkowane są z surowców o jakości kosmetycznej.

Pages: 1 2

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *