Trądzik u dorosłych – przyczyny

Trądzik jest stanem zapalnym, który wymaga specjalnej kuracji lub nawet leczenia dermatologicznego. Na samym wstępie koniecznie trzeba zaznaczyć, że trądziku dorosłych nie wolno mylić z trądzikiem młodzieńczym, ani w żadnym wypadku tak samo leczyć.

Kosmetyki dla cery młodzieńczej, nawet te najlepsze, mogą cerom z trądzikiem 25+ wyrządzić więcej szkody niż pożytku, gdyż wysuszają jedynie powierzchnie skóry zaburzając mechanizmy nawilżania, a nie tutaj tkwi problem Powstawianie trądziku na skórze dorosłych zaczyna się jak u nastolatków. W gruczołach łojowych gromadzi się więcej sebum, substancji tłuszczowych oraz bakterii. Wydzielina zbiera się w mieszkach włosowych i tak powstaje zaskórnik z czarną lub białą końcówką. Często nadwątlone ścianki mieszka włosowego nie wytrzymują naporu substancji łojowych, pękają i tak stan zapalny „rozlewa się” na sąsiednie tkanki. Więcej o mechanizmach powstawania trądziku można przeczytać w następującym artykule: Acne Vulgaris czyli o trądziku pospolitym.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku w wieku już „nietrądzikowym”? Przede wszystkim hormony. W większości przypadków to one są winne zaburzeniom w obrębie naszej skóry. Nieregularne cykle, niedobór estrogenów, nadmiar androgenów, ciąża lub nawet zespół policystycznych jajników mogą być winne zamieszaniu na naszej skórze. Żeby wykluczyć udział hormonów należy zrobić badania hormonalne, wówczas leczenie polega na przypisaniu odpowiedniego hormonu oraz pielęgnacji delikatnymi kosmetykami. Niestety wiele z nas nadal nie wykonuje podstawowych badań, które mogą poprawić nie tylko kondycję naszej skóry, ale działanie całego organizmu. Badania hormonalne są kluczowe dla ustalenia przyczyn nie tylko trądziku, ale również wielu innych chorób.

Drugą możliwością są alergie pokarmowe. Żywność w dzisiejszych czasach jest tak zmutowana, że organizm nie mogąc wydalić w inny sposób szkodliwych związków chemicznych, „wyrzuca je poprzez skórę” – nie bezpośrednio oczywiście, ale reakcja chemiczna jest widoczna na naszej skórze. Zwykle są to bolesne krosty(podskórne), raczej duże, bez możliwości ich wyciśnięcia. Są one częstym powodem zgłaszania się do lekarzy dermatologów, gdyż są bardzo bolesne. Inną wersją zaburzeń alergicznych jest wysypka, która może utrzymywać się nawet cały miesiąc od zjedzenia feralnej żywności. Niestety takich zaburzeń będzie coraz więcej, gdyż żywność eko nie jest jeszcze tak rozpowszechniona, nie każdego też na nią stać. Remedium na trądzik pochodzenia alergicznego nie ma – można pić wapno, używać bardzo delikatnych antyalergicznych kosmetyków, w skrajnych przypadkach należy udać się do dermatologa po specjalne leki odczulające. Można wcześniej spróbować leków typu Alertec czy Aleric, ale raczej po tym poprawy wielkiej spodziewać się nie można.

Wróg numer trzy to genetyka czyli cechy odziedziczone po naszych przodkach. Głównie chodzi tutaj o trądzik różowaty, który być może jest w jakimś stopniu dziedziczny(teza nadal nie potwierdzona).  Trądzik różowaty to osobna kwestia, o której można przeczytać tutaj: Red Alert – Naczynka, Rosacea!

Pages: 1 2

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *