Moda na firmę sprzątającą – czyli kto nie lubi sprzątać

Coraz więcej zapracowanych kobiet i mężczyzn decyduje się na korzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej. Moda na serwis porządkowy przeszła z  biur wprost do mieszkań. Branża dynamicznie się rozwija, firmy prześcigają się w nowych pomysłach. Ostatnio bardzo modna stała się usługa sprzątania przed i po imprezach organizowanych bezpośrednio w domach zamawiającego.

Analizując ofertę jednej ze stołecznych firm sprzątających EnjoyYour Party dowiadujemy się, że już nie tylko sprzątanie, ale nawet dowożenie zakupów wchodzi w zakres oferty. Zakupy przed imprezą, sprzątanie przed i po, a na koniec świeże śniadanie… brzmi jak bajka, która jest bardzo droga. Nic bardziej mylnego, pakiet tych usług to koszt rzędu 250-400zł. Przy bardzo dużych imprezach zaczyna się to opłacać… każdemu, kto po niedzielnej komunii czy chrzcie musi wstać rano do pracy.

Tempo i styl życia decydują o tym, że zwykłe utrzymanie porządku sprawia trudności. Nie mamy na to czasu i energii, a nawet jeśli mamy, wolimy je spożytkować na czynności przyjemniejsze niż sprzątania. Podczas wyboru firmy, która ma sprzątać nasze mieszkanie coraz rzadziej sugerujemy się ceną. Liczy się staranność wykonania usługi oraz zaufanie, jakim możemy obdarzyć pracowników firmy.

Pracownicy dużych firm, pracoholicy, artyści, rodziny z małymi dziećmi – nasi Klienci są bardzo różni – zdradza Agata z Enjoy Party – często są to samotni mężczyźni, którym się zwyczajnie nie chce sprzątać, często również kobiety sukcesu, które w natłoku spraw nie mają na sprzątanie czasu. Do niedawna sprzątanie było usługą ekskluzywną, powoli zamienia się ona w usługę zupełnie normalną i dostępną dla każdego. Zmieniają się schematy ról społecznych, zmienia się również podejście do prac domowych, które kiedyś przypisane były na stałe do ról kobiecych. Brak czasu na sprzątanie to jeszcze nie powód do paniki, skoro sprzątanie nie jest aż tak drogie. Karnet na sprzątanie 4 razy w miesiącu to koszt około 400zł.

Ciekawą nową usługą jest karnet upominkowy na posprzątanie mieszkania. Sprzedajemy takich karnetów coraz więcej – zdradza Agata – ostatnio całkiem sporo było tego typu prezentów na Dzień Matki, sprzedajemy również karnety urodzinowe. Córki dają takie prezenty swoim Mamom i Babciom, mężowie żonom. Chyba jest to taki symboliczny gest solidarności międzypokoleniowej, wszak nasze Mamy i Babcie za czasów PRLu nie bardzo mogły sobie pozwolić na taki luksus. Największym zdziwieniem było podarowanie przez naszego Klienta sprzątania dla Młodej Pary i ich rodziców z okazji ich rocznicy ślubu. Okazało się, że wszyscy byli wniebowzięci.

Czasem prezentem jest nie karnet na sprzątanie, które obdarowany sam z nami ustala, ale już posprzątane mieszkanie. Wówczas działamy niczym agencja secret service, a efekt naszej pracy jest niespodzianką – zdradza Agata – wówczas bywają śmieszne sytuacje, gdy sąsiedzi krzywo na nas patrzą, czemu tak się skradamy z naszym sprzętem do sprzątania.

Najczęściej wymieniane powody skorzystania z usług firmy sprzątającej to:

„mogę więcej czasu poświęcić rodzinie, zamiast latać z miotłą i udawać, że to forma zabawy ” – Magda 34l.

„wracam z pracy do czystego mieszkania, w którym wyłącznie się relaksuję” – Anka 28l.

„nareszcie nie pracuję po pracy, w której i tak spędzam od 8 do 10h dziennie” – Mateusz 37l.

„energię, która musiałabym włożyć na wysprzątania całego mieszkania, przeznaczam na sport i inne formy spędzania wolnego czasu” – Basia 33l.

„dbam o swoje zdrowie, po sprzątaniu z reguły bolał mnie kręgosłup a skóra moich dłoni przypominała wysuszoną brzoskwinię” – Ewa 41l.

Materiał powstał we współpracy z Enjoy Your Party »

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *