Składniki peelingu chemiczno-powierzchniowego

Kosmetyki do peelingu najczęściej zawierają:

  • kwas glikolowy w stężenie do 70%
  • kwas salicylowy stężenie do 20 %
  • kwas migdałowy stężenie do 50%
  • kwas pirogronowy stężenie do 50%
  • mieszaninę kwasów – Jessnera

Głębokość penetracji preparatu peelingującego zależy od pH, stężenie kwasu, ilości preparatu, czasu aplikacji oraz typu skóry. Najgłębsze działanie posiadają kremy do peelingu zawierające kwas glikolowy oraz trichlorooctowy.

Kwas glikolowy jest najbardziej rozpowszechnionym składnikiem z grupy AHA (alfa-hydroksykwasy). Znajduje zastosowanie w kosmetologii oraz dermatologii. Jego popularność wynika z szerokiego spektrum działania na zmarszczki, trądzik, blizny, zmiany pigmentowe oraz zaburzenia rogowacenia skóry. Zabiegi wykonane preparatami zawierającymi kwas glikolowy charakteryzują się szybkim okresem gojenia skóry oraz zminimalizowanym ryzykiem zabiegowym. Kremy do peelingu o odpowiednim stężeniu kwasu posiadają właściwości silnie nawilżające. Bezpośrednio po zastosowaniu kwasu glikolowego może wystąpić delikatny rumień oraz uczucie pieczenia. Czas złuszczania po zabiegu trwa zazwyczaj około 3 dni. Zaleca się stosowanie kremów do peelingu przez cały rok. Stosowanie kwasu glikolowego zazwyczaj wymaga wielokrotnego stosowania w celu osiągnięcia odpowiedniego efektu. Zaleca się stosowanie do wszystkich fototypów skóry preparatów typu krem do peelingu, jaki zawiera kwas glikolowy.

Kwas migdałowy jest drugim najczęściej stosowanym składnikiem preparatów peelingujących. Charakteryzuje się działaniem zbliżonym do kwasu glikolowego. Krem do peelingu z kwasem migdałowym posiada równie szerokie zastosowanie do wszystkich rodzajów i typów skóry. Preparaty z kwasem migdałowym nie powodują powstawania rumienia ani intensywnego pieczenia.

Kwas salicylowy, należy do grupy beta-hydroksykwasów. Charakteryzuje się powszechnym zastosowaniem w dermatologii oraz kosmetologii. Jest często stosowany w preparatach do skóry naczynkowej, jest również jednym z głównych składników kremu na trądzik różowaty. Ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *