Roślinne składniki kremów – migdałecznik

Migdałecznik właściwy jest członkiem rodziny Combretaceae. To szybko rosnąca roślina, która w pierwszych latach swojego istnienia potrafi osiągnąć blisko 2 metry. Migdałecznik właściwy jest ceniony zarówno jako źródło drewna jak i ekstraktów. Drzewo wytwarza jadalne owoce w smaku podobne do migdałów. Owoce migdałecznika właściwego zawierają duże ilości kwasu garbnikowego i mogą być wykorzystywane do celów spożywczych, kosmetycznych w formie oleju oraz do celów grzewczych.

W medycynie tradycyjnej wykorzystywało się również korę i liście. Liście były wykorzystane do parzenia napoju podobnego do herbaty, który miał pomóc w leczeniu cukrzycy i zmniejszeniu nasilenia objawów związanych z tą chorobą. Liście wykorzystywano również do tworzenia okładów łagodzących ból stawów, jak również inne rodzaje bólu, aby wyeliminować pasożyty, złagodzić objawy choroby wątroby i zminimalizować epizody kolki u niemowląt.

Owoce tego tropikalnego drzewa były stosowane w leczeniu wielu różnych chorób, w tym nudności, bólu głowy, trądu, astmy, kaszlu i czerwonki. Kora była stosowana w leczeniu reumatyzmu, chorób dróg oddechowych, gorączki, biegunki i wysokiego ciśnienia krwi. Orzechy są wykorzystywane do tworzenia olejowego ekstraktu, który jest stosowany w preparatach kosmetycznych takich jak krem antiagingowy czy też krem do skóry atopowej.

Olej ten jest bogaty w witaminę A, witaminę C, mikroelementy, kwas oleinowy, kwas linolowy, co czyni go niezwykle użytecznym przy pielęgnacji skóry. Ekstrakt zawiera złożoną mieszankę flawonoidów, fitosteroli, garbników, saponin i związków fenolowych. W rezultacie, ekstrakt dostarcza właściwości przeciwgrzybicznych, przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, dzięki czemu ten składnik nadaje się jako jedna z głównych substancji wielu produktów wykorzystywanych w dermatologii np. krem do skóry atopowej.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *