RED STOP – Nie dla naczynek i trądziku różowatego!

Skóra wrażliwa charakteryzująca się stałym lub napadowym czerwienieniem się, teleangiektazje oraz Rosacea – trądzik różowaty to jedne z najczęstszych przyczyn wizyt u kosmetologa lub w gabinecie kosmetycznym. Na szczęście kosmetologia proponuje nowoczesne preparaty przeciw tym kłopotliwym dolegliwościom skórnym…

Etiologia powstawania nadwrażliwości skóry na czynniki zarówno zewnętrzne jak m.in. nagłe zmiany temperatury, jak i wewnętrznych o podłożu emocjonalnym i stresowym, nie zostało jak dotąd naukowo w pełni wyjaśnione. Naukowcy wskazują na niezdrowy styl życia , przemęczenie, stres, a nawet alkohol. Nagłe występowanie rumieńców może być spowodowane minimalnym nawet natężeniem „drażniącego” zjawiska i występować pod postacią stałego bądź napadowego czerwienienia się twarzy. Jest to dla niektórych osób poważny problem nie tyle zdrowotny, ile psychologiczny. Część kosmetologów i dermatologów przyjmuje w stosunku do tego przykrego problemu konserwatywną postawę, uznając go nie za krępującą przypadłość, tylko za wariant skóry zdrowej, który obecnie wyszedł z mody. Swoje stanowisko motywują faktem, że niegdyś skóra rumiana świadczyła o zdrowiu, panny rumieniły się przy kawalerach, co było elementem gry towarzyskiej, a kobiecie po prostu wypadało się rumienić.

Obecne badania genetyczne wykazują jednak, że jest to odstępstwo od normy i polega na zaburzeniach naczyniowo-ruchowych związanych z układem nerwowym wegetatywnym, które na szczęście można leczyć, umożliwiając osobom z wyjątkowo ciężkim przebiegiem tej przypadłości normalną egzystencję w społeczeństwie. Uciążliwe rumieńce najczęściej występują u ludzi młodych, ale problem zwykle przechodzi samoistnie wraz z wiekiem, oraz u osób w okresie przekwitania, gdzie trzeba zastosować specjalistyczną kurację wzmacniającą skórę od wewnątrz i od zewnątrz, rumieńce mają, bowiem tendencje do utrwalania się, przechodząc pod wpływem działania promieni słonecznych w liczne teleangiektazje. Trwałe rumienie wraz z licznymi teleangiektazjami mogą być także początkiem rosacea – trądziku różowatego.

Powstawanie teleangietazji czyli trwale rozszerzonych naczyń włosowatych splotu podbrodawkowego, które prześwitują przez naskórek w postaci czerwonych „nitek”, pospolicie zwanych naczynkami, jest prawdopodobnie związane ze skłonnościami genetycznymi do cieńszych ścian naczyń krwionośnych. U kobiet dużą rolę odgrywa miesięczny cykl hormonalny, a za rozluźnianie się naczyń krwionośnych odpowiedzialny jest zwłaszcza estrogen. Dużą rolę odgrywa także niewątpliwie genetyczna skłonność do nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia. Obecnie również teleangiektazje są poważnym problemem natury estetycznej ponad połowy kobiet na świecie. W skrajnych przypadkach naczynka mogą ściśle do siebie przylegać, dając obraz jednorodnego zaczerwienienia – tzw. teleangiectatic erythema.

Remedium na pękające naczynka jest wzmacnianie ścian naczyń włosowatych poprzez suplementacja diety witaminą C oraz rutinoscorbinem, a przede wszystkim specjalistyczne kuracje silnie obkurczające popękane naczynka, przy jednoczesnym silnym działaniu regenerującym. Dwukierunkowe działanie innowacyjnymi składnikami aktywnymi zredukuje podrażnienia i zaczerwienienia, uszczelni naczynka poprawiając ich elastyczność i wzmacniając odporność na urazy mechaniczne spowodowane nagłymi zmianami środowiska zewnętrznego. Konieczne jest także zapewnienie ochrony skóry przed operacją słoneczną stosując kremy z wysokim SPF.

Nowoczesne rozwiązania dermokosmetyczne zapewniają skórze nie tylko działanie obkurczające,ale także regenerujące, pobudzając skórę do autoregeneracji i zwiększenia wydzielania kolagenu. Składniki aktywne takie jak specjalistyczny kwas laktobionowy i Glukonolakton z grupy PHA działający złuszczająco bez podrażniania miejsc chorobowo zmienionych, poprawia wzrost nawilżenia naskórka i reguluje metabolizm w górnych warstwach skóry, co dodatnio wpływa na ochronną funkcję naskórka i zwiększa tolerancję na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu zmniejsza się wrażliwość skóry na podrażnienia.

DNA Renover – stymuluje renowacje telomerów DNA ulegających zniszczeniu bądź skróceniu spowodowanym starzeniem się komórki pod wpływem stresu, co może być jednym z powodów pojawiania się zmian rumieniowych wraz z wiekiem. Jednocześnie trzeba podkreślić złożoność etiologiczną problemu zarówno teleangiektazji, jak i napadowego czerwienienia się. Dodatkowe czynniki zachodzą przy skomplikowanym problemie rosacea – trądzika różowatego, będącego kompilacją objawów zaburzeń naczyniowo-ruchowych, skłonności do pękających naczynek oraz zmian typu łojotokowego.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *