Pszenica, nie tylko do jedzenia

Pszenica – zboże znane na całym świecie, zajmuje trzecie miejsce pod względem uprawy na naszym globie. Jest jednym z najdłużej uprawianych zbóż. Najwięcej pszenicy wytwarza się w Chinach, Indiach i Stanach Zjednoczonych. Każdy z nas zna doskonale to zboże, dla jednych to podstawowy produkt spożywczy, dla innych tylko wyjątek ortograficzny który sprawia problem w pierwszych latach edukacji szkolnej. Dla całkiem sporej grupy z nas jest to też składnik wielu produktów kosmetycznych takich, jak krem do skóry atopowej lub balsam nawilżający. W kosmetologii wykorzystuje się olej pozyskiwany z kiełków pszenicy, który jest bogaty w kwas fosforowy, kwasy tłuszczowe i lipidy. Olej zawiera 62% kwasu linolowego (zarówno Omega-6 i Omega-3), 16% kwasu palmitynowego i 14% kwasu oleinowego. Każdy z tych typów składników zapewnia bardzo znaczące korzyści w pielęgnacji skóry.

Olej z kiełków pszenicy jest często zalecany dla osób z problemami dermatologicznymi, z tego powodu twój ulubiony krem do skóry atopowej najprawdopodobniej zawiera ten oto olej. Kwasy tłuszczowe są niezbędne jako środki zmiękczające i nawilżające oraz dla zapewnienia odpowiedniej pielęgnacji skóry suchej, a także poprawy stanu skóry normalnej. Kwasy tłuszczowe zawarte w tym oleju mogą pomóc w leczeniu uszkodzonych tkanek, dlatego olej z kiełków pszenicy jest często zalecany dla osób z łuszczycą lub egzemą.

Olej ten zawiera również zestaw witamin A, B1, B2, B3, B6, D i F, ale poziom witaminy E jest szczególnie cenny. Olej z kiełków pszenicy ma najwyższy poziom naturalnej witaminy E w jakimkolwiek znanym produkcie spożywczym. Witamina E jest nie tylko silnym przeciwutleniaczem, ale pomaga również poprawić funkcjonowanie komórek skóry. Witamina E pomaga zwalczyć stan zapalny i zastymulować wzrost komórek. Z tego powodu witamina E jest stosowana w terapiach, które mają na celu zmniejszenie wyglądu blizn i rozstępów.

Olej z kiełków pszenicy zawiera również wysoki poziom minerałów, w szczególności: magnez, fosfor, potas, cynk, miedź, mangan i selen. Elementy te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry i tkanek. Szczególnie interesujący jest wysoki poziom selenu, który jest niezbędny jako kofaktor dla aktywności przeciwutleniaczy.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *