Psychodermatologia – nowa dziedzin wiedzy

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała, narządem zmysłów – przekazuje bodźce między światem zewnętrznym, a naszym organizmem, chroni tkanki i pozostałe organy, jest wskaźnikiem piękna człowieka, ma ogromny wpływ na wygląd oraz psychikę. Okazuje się, że związek pomiędzy pięknym wyglądem, a dobrymi emocjami jest bardzo silny. To, co dotychczas było powszechną intuicją, jest obecnie poddawane analizie naukowej w ramach nowej dziedziny – psychodermatologii.

Związek między wyglądem skóry a stanem psychicznym człowieka ludzie został odkryty już w starożytności. Skóra nie tylko pokazuje stan naszego zdrowia, ale i psychiczny stan człowieka. Dzięki niej możemy obserwować zmiany emocji. Rumieniec, niska ciepłota ciała, pocenie się to uniwersalny kod naszego organizmu mówiący “coś jest nie w porządku”. Przed wiekami w wielu kulturach ważnym elementem kuracji było jednoczesne leczenie ciała i ducha, co dzisiaj nazywamy podejściem holistycznym.

Obecnie naukowcy gromadzą dowody na to, że stan psychiki jest bardzo mocno powiązany z naszym wyglądem. Psychodermatologia jest dziedziną medycyny łączącą ze sobą takie obszary jak: dermatologia , psychologia, psychiatria, medycyna estetyczna i kosmetologia. Wszelkie reakcje na chorobę i problemy psychiczne w przebiegu chorób czy defektów skóry noszą miano zaburzeń psychodermatologicznych, dlatego by utrzymania zdrowia było skuteczne, te dwie sfery muszą ze sobą współgrać.

Stres  – zmarszczki  emocji?

Jednym z najczęstszych czynników, które bardzo wpływają na kondycje i wygląd skóry jest stres. Stres można podzielić na eustres i dystres, czyli stres pozytywny oraz negatywny. Każde zdarzenie w życiu człowieka wywołuje w jego organizmie silniejsze lub słabsze reakcje, nie ma zatem możliwości uciec od stresu. Można jednak nauczyć się łagodzić wpływ negatywnych emocji, pracować nad radzeniem sobie z codziennym napięciem. Życie w ciągłym napięciu, przemęczenie, przepracowanie i niedosypianie mogą mieć bardzo szkodliwe biologiczne konsekwencje. Tak jak i zanieczyszczenia, dym papierosowy, promieniowanie UV stres prowadzi do przedwczesnego starzenia skóry. W wyniku jego długotrwałego oddziaływania mogą się pojawić alergia, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, nadwrażliwość skóry. W czasie stresowych sytuacji organizm człowieka produkuje zwiększoną ilość tak zwanych hormonów stresu –  adrenaliny i kortyzolu.

Przy zwiększonej produkcji hormonów może dojść do podrażnienia skóry i nawet do zmniejszenia odporności, co prowadzi do uszkodzenie bariery wodnotłuszczowej, która prowadzi do szybkiej ucieczki wody z naskórka. Hormony stresu także wpływają na niedotlenienie, a także na spowolnienie produkcji kolagenu.

Czy to moje ciało?

Drugim i bardzo ważnym czynnikiem, którym zajmuje się psychodermatologia jest psychologia chorób związanych z brakiem akceptacji własnego ciała, co może prowadzić do depresji i obniżonego samopoczucia, a nawet zachowań obsesyjnych. W Europie istnieje wiele organizacji ściśle związanych z psychodermatologią. Największe z nich to: European Society for Dermatology and Psychiatry (ESD&P) oraz European Academy of Dermatology and Venerology (EADV).

Jedną z najskuteczniejszych form terapeutycznych w zaburzeniach oceny własnego wyglądu jest bezpośredni kontakt z innymi chorymi. Wymiana doświadczeń to dobry sposób na opracowanie indywidualnej metody na życie z łuszczycą. Niezwykle ważna jest działalność stowarzyszeń pacjenckich, takich jak Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych „Psoriasis”. W grupie innych chorych z zaburzeniami “dermatologiczno-psychologicznymi” pacjent nie czuje się obco, przestaje być onieśmielony i zaczyna budować bliskie relacje z innymi ludźmi.

Psychodermatologia uczy nas przeglądać się swojemu ciału.  Ono daje nam sygnały, które niestety zbyt często odsuwamy od siebie z braku czasu, czy świadomości. Właśnie od nas samych zależy, czy chcemy jak dłużej ładnie wyglądać i mieć świetną kondycje psychiczną. Naukowcy potwierdzają, że nasze skóra jest w naszych rekach!

Tekst: Maria Vasylevich

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *