Przyczyny powstawania przebarwień skórnych

Powstawanie przebarwień może mieć różne podłoże genetyczne, hormonalne lub wtórne. Do zmian powstających na skutek podłoża genetycznego najczęściej zalicza się: piegi, rozlana hiperpigmentacja okolicy oczodołów oraz plamy soczewicowe. Podłoże hormonalne to zazwyczaj ostuda, natomiast wtórne możemy podzielić na dwa typy. Pierwszy typ jest zależny od wzrostu ilości melanocytów na danym obszarze skóry oraz intensywnego wzrostu tworzenia melaniny, drugi typ jest w wyniku destrukcji keratynocytów, które zawierają melanosomy. Poprzez stan zapalny w naszej skórze melanina zostaje przeniesiona do skóry właściwej i zostaje tam.

Możemy odróżnić 5 grupy wtórnej hiperpigmentacji:

  • Przebarwienia cieplne, które mogą powstać na skutek długotrwałego i bezpośredniego ogrzewania. Powstające zmiany maja charakter brązowej pigmentacji. Powstają na skutek wzmożonego powstawania melaniny oraz elastozy.
  • Przebarwienia mechaniczne, które mogą powstać na skutek urazu mechanicznego. Powodują zwiększenie melanogenezy w drażnionym miejscu. Często powstają w fałdach skóry u osób otyłych.
  • Przebarwienia słoneczne – najczęstszy typ przebarwień, to proces, w którym powstaje charakterystyczny rumień po naświetlaniu promieniowaniem ultrafioletowym, stymulując wzrost liczby melanocytów oraz zwiększenie pigmentacji. Przebarwienia słoneczne można niwelować poprzez stosowanie takiego kosmetyku jak ochronny krem na dzień z silnym filtrem UV
  • Hiperpigmentacja chemiczna – powstaje na skutek uszkodzenia skóry poprzez środki chemiczne wywołujące zapalenie skóry. W przypadku tych przebarwień zaleca się stosownie preparatów z rodzaju kosmetyki do skóry wrażliwej w celu złagodzenia objawów. Najczęstszym czynnikiem wywołującym ten typ hiperpigmentacji jest stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji, np. krem na dzień i krem na noc, dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniego kosmetyku do danego typu skóry.
  • Przebarwienia pozapalne – występują często po chorobach, które mają objawy zapalne takie jak łuszczyca, trądzik, wypryski. Niezwykle ważna jest pielęgnacja skóry za pomocą kosmetyków takich jak: krem do cery wrażliwej, krem do skóry atopowej. Najlepiej zaś wybrać linię produktów dedykowanych do danej dermatozy skórnej. Składniki zawarte w kosmetykach do skóry wrażliwej mają za zadanie ograniczyć stan zapalny oraz zniwelować powstawanie potencjalnych przebarwień.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *