Przeciwbakteryjne właściwości lawendy

Krem na trądzik powinien posiadać właściwości przeciwbakteryjne, takie oraz inne właściwości zapewnia lawenda. Właściwości przeciwbakteryjne lawendy wynikają z obecności w jej składzie olejku eterycznego.

Wszystkie olejki eteryczne, w mniejszym lub większym stopniu, posiadają aktywność antymikrobiologiczną. Różne badania potwierdziły taką aktywność olejków eterycznych, szczególnie przeciwko bakteriom odpornym na antybiotyki jak np. Staphylococcus aureus czy Enterococcus faecium. Aktywność antymikrobiologiczna olejków przypisywana jest ich głównym składnikom chemicznym: cytral, geraniol, eugenol, mentol i aldehyd cynamonowy. Wszystkie wymienione składniki świetnie spisują się w terapiach antytrądzikowych, dlatego nie jeden krem na trądzik opiera swe działanie właśnie na tej substancji.

Olejki eteryczne wykazują aktywność antyseptyczną przeciwko różnym bakteriom patogennym, również szczepom odpornym na antybiotyki. Niektóre olejki wykazują również aktywność przeciwko grzybom i drożdżakom powodującym grzybicę. Dawki aktywne są generalnie niskie. Ogólnie rzecz ujmując, dawki przeliczone na eksperymenty in-vitro można również stosować zewnętrznie.

Olejek z lawendy zwalcza pewną liczbę gatunków bakterii i grzybów. Aktywność przeciwko grzybom została zbadana na kilku gatunkach. Aktywność anty-mikrobiologiczna in-vitro olejku eterycznego lawendy jest zbliżona do aktywności olejku z drzewa herbacianego. Wartości te wskazują, że olejek lawendowy jest przydatny do ochrony oraz leczenia infekcji powierzchniowych, na które jesteśmy narażeni podczas wielu dermatoz, dlatego warto stosować go jak głowy składnik pielęgnacji domowej takiej jak krem na trądzik.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *