Pieprz, nie tylko do pieprzenia

Wywodzący się z południowej części Indii czarny pieprz przez wiele lat odgrywał ogromne znaczenie w handlu przyprawami między Europą, a Azją. Przez pewien czas był tak cenny, że używano go jako waluty. Czarny pieprz rośnie w obszarach tropikalnych, takich jak Indie i w południowo-wschodniej części Azji. Pieprz czarny, czyli Piper nigrum jest klasyfikowany jako zioło.

Czarny pieprz przez setki pokoleń był uważany jako przyprawa wpływająca na dobre trawienie i zdrowe jelita. Właściwości prozdrowotne czarnego pieprzu wynikają z obecności piperyny, substancji charakteryzującej się działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwdrgawkowym. Według niektórych źródeł wpływa on również pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie krążenia i trawienia oraz obniżenie gorączki. W medycynie chińskiej czarny pieprz był wykorzystywany do łagodzenia czerwonki, cholery, wymiotów, dreszczy żołądka i zatruć pokarmowych. W medycynie ajurwedyjskiej (starożytna medycyna indyjska), czarny pieprz miesza się z innymi składnikami w celu leczeniu zapalenia zatok, przekrwienia błon śluzowej nosa i problemów skórnych. Z uwagi na jego właściwości przeciwutleniające i przeciwbakteryjne, ten składnik jest często wykorzystywany w produktach do pielęgnacji skóry, takich jak krem do cery mieszanej.

Olejek z pieprzu czarnego jest stosowany do różnych celów ze względu na wiele właściwości leczniczych. Jest on uznawany za uniwersalny środek oferujący jednocześnie działanie: przeciwbólowe, antyseptyczne (środek przeciwbakteryjny), antyspazmatyczne, pobudzające krążenie, przeciwprzepięciowe, trawienne, moczopędne, przeczyszczające, pobudzające. Zewnętrzna warstwa pieprzu ma także właściwości lipolityczne, czyli redukujące tkankę tłuszczową. Z uwagi na właściwości przeciwutleniające i przeciwbakteryjne pieprzu czarnego, często zawiera go krem do cery mieszanej. Jego ostry zapach jest orzeźwiający, stymuluje zarówno umysł i ciało. Czarny pieprz jest również powszechnie stosowany w produktach do aromaterapii.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *