Patogeneza trądziku odwróconego

Aktualna teoria dotycząca patogenezy trądziku odwróconego sugeruje pęcherzykową niedrożność gruczołów łojowych przez hiperkeratozę. Jedynymi z głównych czynników zwiększających ryzyko powstawania trądziku odwróconego jest palenie i otyłość, oba czynniki są związane z cięższym przebiegiem choroby. Ostatnio, więcej uwagi poświęca się na zrozumienie immunopatologii skór

Analiza histologiczna wykazała nadmierne rogowacenie i rozrost nabłonka pęcherzyków na skórze jako głównych cech trądziku odwróconego. Takie objawy zazwyczaj poprzedzają pęknięcia pęcherzyków. Rozrost nabłonka pęcherzyków prawdopodobnie oznacza początek powstawania zatok, które zazwyczaj rozprzestrzeniają się. Częstą przyczyną powstawania trądziku odwróconego są bakteryjne zakażenie drobnoustrojami, takimi jak gronkowce koagulazo-ujemne, Escherichia coli i Streptococcus, który zazwyczaj pełni główną rolę w przypadku nawrotów chorobowych. Bakterie mogą przyczynić się do procesów zapalnych prowadzących do powstawania biofilmu.

Skuteczną profilaktyką ograniczającą rozprzestrzenianie bakterii są kosmetyki na trądzik. Aktualnie w drogeriach lub aptekach dostępnych jest szereg wielu produktów przeciwtrądzikowych. Co drugi krem na trądzik wykazuje skuteczne działanie w walce z tą dermatozą. Jednak nie u każdego ten sam krem jest skuteczny, wynika to z różnych mechanizmów chorobowych, które mimo zaawansowanej nauki nadal pozostają wielką niewiadomą. Istnieje wiele strategii formulacji kosmetycznych tych produktów, analizując prawie każdy krem na trądzik zauważymy, iż stanowcza większość składników to naturalne ekstrakty o działaniu przciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwutleniającym, ale również regenerującym i nawilżającym.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *