Parę słów o dyni

Cucurbita Pepo znana jako dynia, to roślina uprawiana głównie do owoców i nasion, z których oba są jadalne. Jest to roślina jednoroczna, która jest jednym z członków rodziny dyniowatych. Chociaż jest powszechnie uprawiana na całym świecie, Cucurbita Pepo pochodzi z Ameryki Środkowej. Wzrostowi owoców dyni sprzyja dużo słońca i obfite opady deszczu. Niestety jest dość mocno podatna na działanie pasożytów. Niemniej jednak, dynia jest łatwa w uprawie i łatwo rozwija się z uwagi na mały wymóg odnośnie towarzyszących jej roślin, choć nie jest najlepiej sadzić ją zbyt blisko innych członków rodziny dyniowatych. Miąższ i nasiona dyni są bardzo bogate w zdrowe składniki.

Nasiona dyni są bardzo bogate w wiele zdrowych składników i zawierają kwas linolowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy, lecytynę, kobalt, wapń, bor, żelazo, potas, cynk i magnez. Dynia jest często wykorzystywana jako środek łagodzący (łagodzi stany zapalne ), uspokajający (oferuje korzyści terapeutyczne w zaburzeniach nerwowych), przeciwreumatyczny (leczy zapalenie stawów), przeciwpasożtyniczy (usuwa robaki pasożytnicze), moczopędny (zmniejsza retencję wody) oraz detoksykujący (usuwa toksyny z jelit). W naszej kulturze poza gastronomią, możemy ją spotkać w wielu produktach kosmetycznych takich, jak krem do cery wrażliwej, jednak występuje w nich najczęściej w postaci oleju z pestek dyni. Natomiast w Chinach, dynie są uważane za symbol zdrowia. Jest ona używana ze względu na jego właściwości anty-pasożytnicze i problemy z nerkami. Dynie są również stosowane do leczenia łagodnych chorób prostaty. Wielu z nas zastanawia się czemu nasz krem do cery wrażliwej zawiera akurat ten składnik? Dzieje się tak ponieważ olej z pestek dyni służy jako środek zmiękczający , łagodzący i nawilżający skórę.

Bogaty w witaminę A, olej z pestek dyni pomaga w regeneracji komórek i promuje dobre widzenie. Jest również znanym źródłem przeciwutleniaczy (witamina C i witamina E), które zwalczają szkody spowodowane przez wolne rodniki, jakie występują naturalnie w organizmie, opóźniając w ten sposób naturalny proces starzenia. Spożywanie dyni oferuje organizmowi solidne dawki karotenoidów i flawonoidów, z których oba są pomocne w zmniejszeniu stanu zapalnego.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *