Jak zrobić bardzo prostą paelle a’la prażony ryż?

Istnieją potrawy doskonałe w smaku i bardzo łatwe do zrobienia – jedną z nich jest właśnie paella, którą można zrobić dosłownie w kilkanaście minut. Oczywiście oryginalny przepis hiszpański wymaga o wiele więcej wkładu i wysiłku, ale ponieważ na co dzień zależy nam głównie na ekspresowym tempie powstania obiadu, taka paella w zupełności wystarczy.

Etap pierwszy to PRAŻENIE RYŻU, co jest zupełnie proste i nie wymaga wielkiej wprawy. Prażony ryż robimy wrzucając na rozgrzaną oliwę (należy dno patelni pokryć cienką warstwą oliwy) zawartość dwóch lub trzech torebek ryżu. Już na tym etapie można dodać przyprawy (w małej ilości) takie jak kurkuma, curry lub szafran. Można dodać też odrobinę słodkiej papryki. Prażenie ryżu trwa około 5-10 minut , ryż należy co pewien czas mieszać, aby się nie spalił.

Następnie, aby uzyskać efekt paelli do uprażonego ryżu należy dolać 2 szklanki rozpuszczonego bulionu drobiowego. Z czasem można pokusić się o eksperymenty z kolejnymi bulionami. Na 1 szklankę można dodać pół lub całą kostkę w zależności od upodobań. W miarę jak ryż nasiąka bulionem i gotuje się należy dolewać wody lub bulionu. Przy końcu procesu należy dodać przyprawy (pieprz, sól, curry czy szafran) i jeśli również chcemy mieć bardziej urozmaicone danie również warzywa (np. marchewkę, seler, podsmażoną cebulę, groszek lub mieszankę chińską z przyprawą Wok).

Ryż pasuje do większości dań – piersi z kurczaka, kotletów, karkówki i innych mięs. Nie trzeba wspominać o tym, że ryż a’la paella najlepszy będzie wraz z owocami morza jak przykładowo krewetkami z patelni czy małżami. Jest bardzo dobry również osobno.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *