Okruchy dnia i Przebudzeni – dwa uzupełniające się obrazy o życiu

Co mają wspólnego te dwa obrazy i czemu wybrałam właśnie je? Oba są przepełnione głęboką refleksją o śnie w życiu i życiu we śnie, który ma miejsce kiedy wcale nie śnimy. Oba pochodzą z początku lat 90. Oba zostały zapomniane, mimo iż grają w nich świetni aktorzy.

Okruchy dnia (Remains of the day) z Anthony Hopkinsem i Emmą Thomson to opowieść o życiu w posiadłości Darlington Hall należącej do angielskiego lorda. Widzimy przepych, bogactwo, stare obyczaje i konwenanse…ale tym razem okiem służby. Akcja ma miejsce w przeddzień drugiej wojny światowej i w czasie jej trwania. Główni bohaterowie to ochmistrz pan Stevens oraz główna gospodyni panna Kenton. Oboje są bardzo ambitni w wykonywaniu pracy na rzecz swojego pracodawcy, są perfekcjonistami których dni upływają na doglądaniu domostwa i pilnowaniu pracy innych.

Sztućce muszą leżeć prosto, wszystko jest wypolerowane, a największym dramatem jest fakt, że wazon został zaniesiony do niewłaściwego pomieszczenia. W tej jakże niezrozumiałej rywalizacji rodzi się uczucie – nigdy  nie wypowiedziane i ciężkie jak angielskie chmury pełne deszczu. Takie jest także życie tych dwojga ludzi, którzy nigdy nie zdecydowali się uwolnić ze służby. Wolność jest tutaj słowem kluczowym – nie byli oni faktycznie niewolnikami, jednak duchowo nie da się ich inaczej nazwać. Zamknięci w swoich rolach, schematach i bezkrytyczni nie potrafili nawet ocenić działań swojego pracodawcy lorda Darlingtona, który w swojej posiadłości wielokrotnie przyjmował nazistów i sympatyzował z filozofią III Rzeszy. Pan Stevens do końca życia będzie poszukiwał cienia panny Kenton na korytarzach willi, panna Kenton na zawsze zapamięta jego napiętą twarz, kiedy powiedziała mu o małżeństwie z innym mężczyzną czyniąc to naturalnie, aby ją powstrzymał.

Film Okruchy Dnia – The Remains of the Day z Antonim Hopkinsem i Emmę Thomson

Na drugim biegunie tych dwojga znajdujemy bohatera filmu Awakenings (Przebudzenie) z Robinem Williamsem i Robertem De Niro. Lata 60, młody lekarz (Williams) zaczyna pracę w skostniałej instytucji dla osób chorych psychicznie. Początkowo jest przerażony niemocą medycyny wobec schorzeń powodujących stan katatoniczny, ale kiedy przypadkowo odkrywa, że osoby z encefalopatią wykazują reakcję na odruchy warunkowe, zaczyna walczyć o zmianę podejścia do pacjentów uznanych już za rośliny i skreślonych przez wszystkich.

Jego uwagę zwraca mężczyzna w średnim wieku (De Niro), który wydaje się komunikować ze swoją matką. Lekarz eksperymentuje z nowym lekiem o nazwie L-dopa, który został stworzony dla osób z problemami wywołanymi przez chorobę parkinsona. Pomimo to lekarz ma nadzieję, że lek zadziała i postanawia spróbować za wszelką cenę. Okazuje się, że nastąpił cud. Ze śpiączki wychodzi nie tylko pierwszy pacjent, ale również inni, którzy otrzymali lek. Będą to najszczęśliwsze i jedyne momenty świadomości od momentu zapadnięcia w śpiączkę. Dla części pacjentów ta krótka chwila to jedyny przebłysk życia i przebudzenie w przeciągu pół wieku. Przebudzeni rzucili się w wir życia, tańczyli, pili i śpiewali. Każda chwila była na wagę złota, każda mogła być ostatnią świadomą.

Film Przebudzenia – Awakenings z Robinem Williamsem i Robertem De Niro

Szczęście nie trwa jednak wiecznie. Okazuje się, że droga powrotna ze snu do życia na stałe nie istnieje i była tylko drogą na skróty. Jeżeli czyimś przeznaczeniem jest sen, nie da się go powstrzymać. Przebudzeni otwarcie zazdrościli innym faktu, że mają niesamowity dar – panowanie nad snem, którego nikt z nas nie docenia. Bez tego nie można być wolnym. Tego nie mieli bohaterowie „Okruchów dnia” mimo iż nie spali na jawie…

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *