Nowe trendy kosmetologii, phytosomy

Czy twój krem do skóry mieszanej zawiera phytosomy?

Jest to bardzo możliwe, ale zapewne jeszcze o nich nie słyszałaś. Phytosomy to stosunkowo nowe rozwiązanie dla przemysłu kosmetycznego i pielęgnacji skóry. Początkowo były opracowane w celu zwiększenia wchłaniania produktów roślinnych i leków, które nie zawsze są łatwe do wchłaniania. Phytosomy są ściśle powiązane z fosfolipidami. Fosfolipidy to lipidy tworzące błonę komórkową. Składają się z hydrofilowej głowy, która przyciąga wodę i hydrofobowego ogonka, który odpycha wodę. Po umieszczeniu w roztworze, hydrofilowe głowy fosfolipidów ustawiają się w kierunku wody, a hydrofobowe ogony odwrotnie, ponieważ w ten sposób są najbardziej stabilne. Naukowcy wykorzystali to przy tworzeniu phytosomów.

Fosfolipidy są łączone ze składnikiem i wprowadzane w głąb skóry, proces ten jest opatentowany. Fosfolipid stosowany do produkcji pchytosomów to zwykle fosfatydylocholina pochodząca z soi. Po dodaniu wody tworzą się micele, w których hydrofobowe ogony fosfolipidów wskazują do wewnątrz w kierunku do siebie i tworzą kulę. Ta struktura otacza składnik, który ma być wprowadzony w głąb skóry. Wielką zaletą tego rozwiązania jest fakt, że gdy warstwa fosfolipidów otacza składnik hydrofilowy, może on być łatwiej wchłaniany i szybciej dotrzeć do miejsca działania. Niektóre składniki są jednak zbyt duże dla takiej struktury. Phytosomy to stosunkowo nowe rozwiązanie dla przemysłu kosmetycznego, jednak zawiera je już wiele produktów takich jak krem do skóry mieszanej.

Phytosomy w medycynie używane w celu dostarczenia ekstraktów roślinnych, które zwykle nie są dobrze wchłaniane przez barierę jelitową. Kiedy te substancje zamknięte są w fosfolipidowej kuli, substancja ta wchłania się dużo łatwiej. Dużym plusem jest również fakt, iż preparaty roślinne wprowadzane za pomocą phytosomów wymagają dużo mniejszej ilości substancji aby uzyskać pożądany efekt. Phytosomy mogą być również stosowane w produktach medycznych do poprawienia wchłaniania.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *