Mięta pieprzowa w kosmetyce

Mięta pieprzowa to składnik licznych kosmetyków takich jak krem na trądzik lub krem do skóry tłustej. Ta roślina znajduje tak szerokie zastosowanie ze względu na swoje działanie, a miedzy innymi są to właściwości:

Właściwości antywirusowe

Badania in vitro ukazały, iż mięta wykazuje znaczące działanie antywirusowe. Mentol działa przeciwko Influenza, Herpes i przeciwko innym wirusom w badaniach in vitro. Wodne ekstrakty z liści mięty działały antywirusowo przeciwko Influenza A, Herpes simplex virus, i Vaccinia virus w jajach i kulturach bakteryjnych.

Właściwości przeciw bakteryjne.

Przeprowadzone badania in vitro wykazały, iż olejek miętowy posiada umiarkowane działanie przeciwbakteryjne, przeciwko bakteriom Gram-dodatnim i Gram-ujemnym. Ekstrakty z mięty działają bakteriostatycznie na Streptococcus thermophilus i Lactobacillus bulgaricus. Mentol działa bakteriobójczo przeciwko Staphylococcus pyogenes, S. aureus, Streptococcus pyogenes, Serratia marcescens, Escherichia coli i Mycobacterium avium

Właściwości przeciwgrzybiczne

Mentol i olejek miętowy działają grzybobójcza na Candida albicans, Aspergillus albus i grzyby dermatofitowe. Przeciwbakteryjne działanie oleju miętowego wzmocnione jest często działaniem oleju słonecznikowego, bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe. Zaobserwowano efekt synergii podczas połączenie olejku miętowego i olejku słonecznikowego.

Ze względu na jego właściwości olejek miętowy jest zalecany w kosmetykach ukierunkowanych na działanie oczyszczające i antyseptyczne takich jak krem na trądzik, lub krem do skóry tłustej.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *