Leczenie brodawek

Większość brodawek zanika bez leczenia, ale szybkość tego procesu jest zależna od wielu różnych czynników. Brodawki szybciej znikają na skórze małych dzieci. Niektóre brodawki mogą utrzymywać się przez kilka lat. Jednak w niektórych przypadkach nawet bez leczenia mogą zanikać w przeciągu kilku tygodni.

Istnieje przekonanie, iż kosmetyki do cery atopowej są świetnym lekiem na brodawki. Kosmetyki do cery atopowej lub trądzikowej nie leczą brodawek. Jeżeli po zastosowaniu tego typu produktów objawy zanikają znaczy to jedynie, że problem brodawek samoistnie się zaleczył. Niektóre zabiegi redukujące brodawki mogą spowodować, że skóra wokół brodawki będzie podrażniona, bolesna i zaczerwieniona. Rodzaj leczenia zależy od tego, gdzie brodawka się znajduje. Jednym z głównych substancji leczniczych w tym przypadku jest kwas salicylowy. Większość kremów, żeli, maści, które można dostać w aptece bez recepty zawierają kwas salicylowy. Badania wskazują, że leczenie kwasem salicylowym zwykle redukuje większość brodawek w ciągu trzech miesięcy. Ważne jest, aby zabezpieczyć skórę przed zastosowaniem leczenia bowiem kwas salicylowy może uszkodzić zdrową skórę. Wazelina lub plaster mogą być stosowane do ochrony skóry wokół brodawki. Przed zastosowaniem leku, warto namoczyć w wodzie brodawkę na około pięć minut. Warto też złuszczać martwą tkankę z powierzchni brodawki każdego tygodnia za pomocą pumeksu. Upewnij się, aby nie stosować pumeksu wspólnie z nikim innym. W większości przypadków leczenie stosuje się codziennie przez około trzy miesiące. Jeśli skóra zaczyna boleć – należy przerwać leczenie. Leki zawierające kwas salicylowy, nie powinny być stosowane na twarzy. Pacjenci ze słabym krążeniem nie powinni stosować leku, który zawiera kwas salicylowy bez konsultacji z lekarzem.

Krioterapia, to kolejna możliwość walki z brodawkami. Mimo iż część lekarzy ocenia ją jako „średniowieczną” to wielu ekspertów z zakresu dermatologii uważa, że jest skuteczną, a przede wszystkim tanią metodą! W krioterapii stosuje się ciekły azot, który jest nakładany miejscowo na brodawkę. Zabieg można powtarzać jeżeli brodawka jest „głęboka”. Zazwyczaj po około 1-2 tygodni brodawka całkowicie zanika pozostawiając drobny ślad na skórze, który w większości przypadków zanika po upływie kilku tygodni. Zabieg ten bezwzględnie powinien być wykonany przez personel medyczny i może wymagać znieczulenia miejscowego. W aptekach są dostępne zestawy do stosowania w domu, jednak brak doświadczenia u osoby wykonującej zabieg oraz jakość tych produktów mogą prowadzić do powikłań. Krioterapia ma niższe ryzyko podrażnienia skóry w porównaniu do leków zawierających kwas salicylowy.

 Chirurgia

Jest to najmniej powszechna metoda walki z brodawkami. Brodawki leczone chirurgicznie często powracają. Tego typu zabieg niesie za sobą większe ryzyko powstawania blizn. Czasami jednak lekarz może zalecić zabieg, który zostanie wykonany w ramach znieczulenia miejscowego lub ogólnego.

Leczenie laserowe, elektrokoagulacja, metoda PDT

Najskuteczniejszą oraz najnowocześniejszą metodą jest wypalanie brodawek za pomocą wiązki lasera. Jest to bardzo dokładna metoda, którą najczęściej wykonuje się przy trudnych przypadkach. Metoda ta jest skuteczna jednak jednocześnie dość droga. Alternatywą dla niej jest elektrokoagulacja, czyli wypalenie brodawki za pomocą prądu. Inną nowoczesną metodą, jak terapie laserowe są terapie fotodynamiczne w jakich komórki brodawek wchłaniają substancję światłoczułą, która jest aktywowana wiązką światła powodując selektywne niszczenie komórek.

Poza leczeniem miejscowym dostępne jest też leczenie specjalne takie jak:

– Immunoterapia – wpływ na układ odpornościowy pacjenta aby zniszczyć brodawki

– Bleomycyna – jest wstrzykiwana do brodawki i zabija wirusa. Bleomycyna stosuje się również w leczeniu pewnych typów nowotworu.

– Retinoidy -mogą wpłynąć na zakłócenie namnażania komórek brodawki.

Pamiętajmy, że antybiotyki, nie są skuteczne w leczeniu brodawek. Antybiotyki są stosowane przy zakażeniach bakteryjnych, a nie przy zakażeniach wirusowych. Brodawki powstają przez wirusa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *