Kwas glutamionowy na języku i na skórze

Kwas glutaminowy jest aminokwasem, który jest wytwarzany naturalnie w ludzkim ciele. Aminokwas ten odgrywa wiele ważnych ról w organizmie człowieka i działa jako neurotransmiter.

Po uwolnieniu przez mózg kwasu glutaminowego pobudza on układ nerwowy. Aminokwas ten odgrywa bowiem kluczową rolę w uczeniu się i wspomaganiu pamięci. Oprócz ważnych funkcji, jako neurotransmiter, może być również wykorzystywany przez komórki w organizmie, aby wytworzyć energię oraz aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie serca. Organizm dzieli również kwas glutaminowy na mniejsze fragmenty, które są wykorzystywane do wytwarzania innych związków chemicznych potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania komórek.

Niemiecki uczony Karl Heinrich Leopold Ritthausen odkrył pierwszy kwas glutaminowy w 1866 roku, gdy badał substancje występujące w zwykłej pszenicy. Aminokwas ten z dodatkiem sodu tworzy glutaminian sodu, substancję która w naszej kulturze kojarzy nam się z kostkami rosołowymi i niezdrowym wspomagaczem smaku, a w kulturze chińskiej jest to podstawowa przyprawa dań tej kuchni.

Poza zastosowaniem kwas glutaminowy jako dodatku do żywności, jest to składnik niektórych produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Kwas glutaminowy jest wytwarzany przemysłowo z pszenicy. Około 1,7 milionów ton rocznie kwasu glutaminowego jest wykorzystane na całym świecie w różnych produktów spożywczych i kosmetycznych jak m.in. kosmetyki przeciwzmarszczkowe. Kwas glutaminowy jest dodawany głównie do produktów kosmetycznych ze względu na ich zdolność do kondycjonowania skóry i włosów.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *