Kosmetyki hipoalergiczne

Przy zakupie kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry na pólkach drogerii czy aptek, można często znaleźć produkty, które są oznaczone jako hipoalergiczne. Termin ten oznacza, że stosując te preparaty występuje mniejsze prawdopodobieństwo, że spowodują one reakcję alergiczną, stan zapalny czy inne niekorzystne dla skóry objawy. Zazwyczaj też te produkty będą łagodniejsze, a nawet bezpieczniejsze dla skóry niż kosmetyki bez takiego oznaczenia. Do produktów hipoalergicznych zalicza się najczęściej linie produktów dedykowanych dla danego problemu skóry takich jak kosmetyki na trądzik.

Jednakże warto wiedzieć, że organizacja Food and Drug Administration (FDA) głosi, iż nie ma normy ani przepisów regulujących użycie terminu „hipoalergiczne”. Innymi słowy, decyzja co do tego, czy dany kosmetyk może być oznaczony jako hipoalergiczny, czy też nie – należy wyłącznie do jego producenta. Dlatego też produkt ten może być wprowadzany do sprzedaży bez potwierdzonych badań, że powoduje on mniejsze reakcje alergiczne niż inne preparaty. Pierwsze produkty hipoalergiczne produkowane były w Sanach Zjednoczonych w latach 70-tych, wtedy to FDA starało się uregulować tę kwestię, zobowiązując producenta do udowodnienia, iż dany produkt rzeczywiście w mniejszym stopniu wywołuje reakcje alergiczne skóry. Niestety po dziś dzień zarówno w USA, jak i w Polsce nie udało się wprowadzić tego obowiązku.

Dlatego kupując kosmetyki na trądzik bądź inny problem skórny pamiętajmy zwracać uwagę na skład. Nie kierujmy się oznaczeniem opakowania. Produkt hipoalergiczny nie powinien zawierać substancji barwiących ani zapachowych. Zazwyczaj tego typu produkty charakteryzują się także krótszym terminem ważności z względu na brak obecności środków konserwujących mogących wywołać poważne uczulenie.

Więcej informacji na stronie https://www.chantarelle.pl

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *