Kosmetyki do cery atopowej

Najbardziej podstawowym i istotnym krokiem w zwalczaniu atopowego zapalenia skóry (AZS) jest nawodnienie warstwy rogowej naskórka. Odpowiednie nawodnienie gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie bariery naskórkowej, minimalizując bezpośrednie działanie drażniące i działanie alergenów na skórze oraz maksymalizując działanie miejscowo stosowanych terapii, zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na miejscowe stosowanie sterydów. W celu nawilżenia stosuje się kosmetyki do cery atopowej takie jak balsam, tonik, krem na dzień i krem na noc. Kosmetyki do cery atopowej tworzą idealne uzupełnienie terapii leczniczych, mimo to należy pamiętać o kilku zasadach, które mogą osłabić efekty terapii leczniczych.

  • Zwróć uwagę na temperaturę wody, w której się kąpiesz. Zbyt wysoka temperatura spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych powodując świąd oraz poszerzenie porów skóry, przez co skóra odda większą ilość wody wpływając na obniżenie nawilżenia skóry.
  • Korzystając z kąpieli pamiętaj, aby dobrać odpowiednie kosmetyki do cery atopowej, takie jak olejki nawilżające skórę. Niektóre płyny do kąpieli mogą podrażniać skórę.
  • Stosuj mydła i płyny do ciała o łagodnym składzie i neutralnym pH, zdarza się ze nawet te łagodne mydła zbyt mocno wysuszają skórę, w takiej sytuacji zaleca się stosować kosmetyki do cery atopowej lub dedykowane dla dzieci.
  • W przypadku, gdy mydło jest zbyt drażniący dla skóry stosuje się produkty takie jak Cetaphil czy Diprobase, które mają doskonałe właściwości oczyszczające i niskie prawdopodobieństwo podrażnienia. Takie produkty powinny być stosowane bez wody i wcierane delikatnie na powierzchni skóry aż do wystąpienia lekkiego spieniania.
  • Na skórę głowy najlepiej stosować szampon dla dzieci.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *