Kolor skóry – a fotostarzenie

Wiele osób uważa, iż rasę białą i czarną można zaliczać do jednej kategorii przy ocenie starzenia się skóry – w przeciwieństwie do rasy żółtej. Jednak większość badań, analiz czy też prywatnych doświadczeń dotyczących rasy czarnej lub żółtej bierze pod uwagę osoby zamieszkujące nie w swoim naturalnym otoczeniu.

Przykładem są Afroamerykanie, który żyjąc w Ameryce w dużej mierze cierpią na znaczną nadwagę wynikające ze złych nawyków żywieniowych. Natomiast osoba otyła fizycznie ma mniej zmarszczek. Zakłóca to pogląd na to czy rasa czarna starzeje się lepiej czy gorzej od białego Europejczyka. Podobnie może wyglądać sytuacja Europejczyka, badając na przykład Anglika, którego przodkowie wywodzą się z dżdżystego i pochmurnego Londynu, a który zamieszkuje w danej chwili np. w Teksasie, gdzie jego skóra jest narażona na wielokrotnie większe nasłonecznienie niż ma to miejsce w Anglii. Naturalnie będzie się starzeć znacznie szybciej w takich warunkach.

Odkładając analizy anormalnych sytuacji opisanych powyżej , wszystko wskazuje iż rasa czarna jest znacznie bardziej odporna na czynniki zewnętrze niż rasa biała. Na przestrzeni ostatnich 1000 lat bardzo często chociażby na dziełach sztuki widać różnice (zmarszczek) miedzy człowiekiem białym i czarnym. Znamiennym przykładem jest obraz trzech króli odwiedzających dzieciątko Jezus, na którym dwóch białych króli jest bladych i pomarszczonych, natomiast czarny król emanuje blaskiem i gładką skórą. Rozważania na temat starzenia się skóry białej, czarnej i żółtej jest więc czysto teoretyczne. Miliony osób z danej grupy żyją na innym kontynencie, niż ich przodkowie, w innych warunkach atmosferycznych, kulturowych. Stosują różną pielęgnację codzienną oraz przestrzegają innej diety. Należy również pamiętać, że bardzo często w przypadku Azjatek mówi się, iż starzeją się wolniej. Uzasadnia się to tym, że są szczupłe co wynika z ich kultury i diety oraz genów. Osoby szczupłe postrzegamy automatycznie jako młodsze i bardziej atrakcyjne.

Oddzielnym tematem jest pielęgnacja domowa, na przykład taki krem do cery mieszanej lub krem do skóry suchej dostępny w Europie, znacznie różni się składem od odpowiedników dostępnych np. w Azji. Kremy z Europy opierają się głównie na naturalnych składnikach jednak zawierają wiele utrwalaczy, konserwantów i barwników. Natomiast w Azji wiele osób stosuje pojedyncze naturalne ekstrakty co może być odpowiedzią na ich młody wygląd.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *