Kofeina z rana, nie tylko w postaci kawy

Kofeina jest naturalnie występującą substancją, pochodzenia roślinnego. Można ją znaleźć w fasoli, liściach i owocach u ponad 60 rodzajów roślin. Najczęściej jest stosowana jako składnik żywności i napojów, kofeina znajduje się w kawie, herbacie czekoladzie i napojach gazowanych.

Kofeina jest łagodnym środkiem pobudzającym. Po spożyciu tymczasowo stymuluje centralny układ nerwowy. Wpływ kofeiny może być odczuwalny 15 minut po jej spożyciu, a efekty tymczasowe mogą trwać nawet sześć godzin. Wpływ kofeiny na ludzi jest indywidualny; jednak ten stymulant ma potencjał do przyspieszenia pracy serca, zwiększenia temperatury ciała, przepływu krwi, ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi. W umiarkowanych ilościach, określonych jako 250 do 300 mg dziennie, czyli około trzech filiżanek kawy, kofeina zazwyczaj nie wywołuje żadnych niepożądanych objawów. Natomiast jeżeli kofeina jest spożywana w dużych ilościach może ona powodować dużo negatywnych skutków ubocznych. Nadmierna ilość kofeiny może prowadzić do braku snu, ponieważ organizm nie jest w stanie rozpoznać, kiedy jest zmęczony i potrzebuje odpoczynku. Osoby, które niedobrze reagują na kofeinę mogą mieć zawroty głowy, cierpieć na nudności, pragnienie, niepokój, bezsenność, zmiany apetytu, suchość w ustach lub zaburzenia widzenia. U niektórych może wystąpić nawet kołatanie serca.

Wykorzystanie kofeiny oczywiście wykracza poza przemysł spożywczy. Przemysł medyczny oraz kosmetyczny wykorzystuje kofeinę jako składnik wielu produktów. W produktach do pielęgnacji skóry takich jak krem do cery dojrzałej, kofeina jest stosowana przede wszystkim jako środek kondycjonujący skórę. Pod wieloma względami, kofeina ma podobny wpływ na skórę, jak w przypadku reakcji całego organizmu na spożywaną kofeinę. Właściwości antyoksydacyjne kofeiny mogą pomóc neutralizować wolne rodniki – czyli niestabilne związki, które atakują i niszczą komórki skóry. Eliminowanie wolnych rodników i zapobieganie szkodom, które wyrządzają jest niezwykle ważne, dlatego kofeina, jako skuteczny eliminator wolnych rodników tak często występuje w kosmetykach anti-agingowych takich, jak krem do cery dojrzałej. Jednocześnie te produkty mogą poprawić wygląd suchej lub uszkodzonej skóry, tworząc ją bardziej elastyczną i zdrowszą. Ponadto, niektóre badania wskazują, że krem na bazie kofeiny może pomóc w zmniejszeniu cellulitu przez odwodnienie komórek tłuszczowych i wygładzenie skóry. Zmiany mają charakter tymczasowy i mogą powrócić do pierwotnego stanu, gdy produkt nie jest stosowany.

W kremach pod oczy, kofeina może zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie oraz wyeliminować worki i cienie pod oczami. Kofeina zwiększa mikro-cyrkulację skóry, pomaga usunąć nadmiar limfy pod oczami, co jest bezpośrednią przyczyną występowania obrzęków u blisko 60% kobiet. Krem do cery dojrzałej dedykowany, który zawiera kofeinę wpływa również na cienie pod oczami. Te zmiany wynikają najczęściej z dwóch przyczyn: cienkiej skóry oraz zaburzeń pigmentowych. Cienka skóra na dolnych powiekach oznacza prześwitywanie naczyń krwionośnych umieszczonych płytko pod skórą – w wyniku odbudowy i zagęszczenia skóry, cienie są neutralizowane. W przypadku zaburzeń pigmentowych, czyli nieprawidłowo odkładającego się barwnika jakim jest melanina, obserwujemy ciemną tkankę pod oczami. Rozwiązaniem tego problem jest kofeina, która zwiększając mikro cyrkulację skóry odprowadza nadmiernie skupiony pigment rozświetlając w ten sposób skórę na dolnych powiekach.

Amerykański FDA (Food and Drug Administration) zatwierdziło kofeinę jako bezpieczną substancję spożywczą, kosmetyczną oraz jako składnik leków bez recepty. Dyrektywa kosmetyczna Unii Europejskiej pozwala na stosowanie kofeiny w produktach kosmetycznych i pielęgnacyjnych w całej Europie.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *