Hydroksyprolina – aminokwas kolagenowy

Aminokwasy są elementem budulcowym wszystkich białek oraz peptydów, czyli tworów składających się jedynie z kilku lub kilkunastu aminokwasów. Hydroksyprolina to jeden z czterech aminokwasów, które są głównymi składnikami kolagenu. Kolagen to białko, które buduje oraz nawilża skórę i z tego powodu zawiera go prawie każdy krem do cery suchej.

Kolagen zawiera hydroksyprolinę, prolinę, lizynę i glicynę. Istnieje około 20 różnych typów kolagenu w organizmie. W zależności od tego, gdzie się znajduje, kolagen może pojawić się jako substancja żelowa o luźniejszej strukturze lub ściśle upakowany w postacie włókien. Bez względu na to gdzie występuje, kolagen wymaga hydroksyproliny, aby stworzyć stabilną potrójną helisę (specyficzną dla kolagenu strukturę białkową). To właśnie z powodu braku witaminy C, czyli ograniczenia powstawania kolagenu – pojawia się szkorbut, który jest niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Aby promować produkcję kolagenu poprzez dietę, badanie opublikowane w Journal of Cardiovascular Pharmacology w 2007 roku zaleca łączenie pokarmów bogatych w lizynę (jajka, pomidory, białka zwierzęcego, produkty mleczne, orzechy i nasiona), prolinę (białka i kiełków pszenicy) i witaminę C (cytrusy, warzywa, zielona herbata).

Oczywiste wydaje się również miejscowe stosowanie hydroksyproliny. Krem do cery suchej zawierający hydroksyprolinę, witaminę C oraz kompleks witaminowo-aminokwasowy może poprawić stan skóry, przyczyniając się do uzyskania odmłodzonego wyglądu. Krem do cery suchej z dodatkiem tego aminokwasu świetnie spisuje się również w terapiach przeciwrozstępowych.

Gdy stosuje się miejscowo na skórę – hydroksyprolina przenika przez zewnętrzne warstwy skóry i umożliwia wytwarzanie kolagenu i elastyny w matrycy podskórnej. Stosowana miejscowo hydroksyprolina stymuluje produkcję keratynocytów naskórka, które są głównymi komórkami w zewnętrznych warstwach skóry. Hydroksyproliny nawilża również skórę poprzez zwiększenie produkcji ceramidów, które zapobiegają utracie wody z komórek skóry. Hydroksyprolina hamuje również wytwarzanie elastazy, która przyczynia się do procesu starzenia poprzez rozbicie elastyny w matrycy podskórnej.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *