Historia kosmetyków w Starożytności

Historia dotycząca kosmetyków sięga aż do 10000 r p.n.e. W tym czasie mężczyźni i kobiety w Egipcie używali pachnące oleje i maści do czyszczenia, zmiękczania skóry i maskowania zapachu. Kosmetyki są integralną częścią egipskiej higieny i zdrowia. Oleje i kremy były stosowane do ochrony przed gorącym słońcem i suchym egipskich wiatrem.

Mirra, tymianek, majeranek, rumianek, lawenda, lilia, mięta pieprzowa, rozmaryn, cedr, róża, aloes, olej z oliwek, olej sezamowy i olej migdałowy to podstawowe składniki wykorzystywane w tworzeniu perfum, były one stosowane z dwóch powodów jedna to przyjemna woń inne to podłoże religijne.

Istnieją zapisy, iż niektórzy stosowali nawet swoiste kosmetyki z kwasami a nawet produkty światłoczułe, które w połączeniu ze światłem słonecznym usuwały przebarwienia. Około 4000 r. p.n.e. Egipcjanie rozpoczęli wykorzystywanie rud miedzi, ołowiu tworząc z nich pasty. Łączone je ze spalonymi migdałami oraz popiołem. Jednak nie był to trafiony pomysł, choć mimo upłynięcia 6 tys. lat można zaobserwować powrót trendów z tych czasów. W reklamach telewizyjnych regularnie pojawiają się np. kosmetyki matujące z dodatkiem kruszonych minerałów.

W 3000 r p.n.e. Chińczycy zaczęli malować swoje paznokcie gumą arabską, żelatyną, woskiem pszczelim oraz jajkiem. Kolory używane stanowiły klasę społeczną, jasne kolory były oznaką wysokiej klasy społecznej. W tym czasie Grecy stosowali swoiste kosmetyki matujące, pomadki i róże, które pozyskiwali z ołowiu oraz morwy. Równie modne w tym okresie było doczepianie sztucznych brwi oraz włosów.

W okolicach 1500 r p.n.e. dalszemu rozwojowi ulegały kosmetyki matujące tym razem w chinach i Japonii często używano pudru ryżowego, aby ich twarze były białe.  Brwi podobni jak dziś golono i robiono hennę, barwiony włosy korzystając z wielu ekstraktów roślinnych zawierających naturalne barwniki, ciekawe było również malowanie zębów. W 1000 r p.n.e. Grecy zaczęli wybielać skórę kredą lub ołowiem, za często stosować glinę z żelazem jako pomadkę. Dalszy rozwój nastąpił już w naszej erze.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *