Historia kosmetyków w początkach naszej ery

Rozwój kosmetyków następował bardzo powoli przez blisko 10000 tyś lat nie uległ on znacznej zmianie ograniczał się głównie do produktów takich jak kosmetyki matujące, henna, róż, pomadki oraz lakier do paznokci.

Wszystkie produkty oczywiście były nieporównywalne do produktów, które znamy z życia codziennego, mimo iż wiele z aktualnych produktów kosmetycznych np. kosmetyki matujące czy krem z kwasami posiadają pewne nawiązanie do ich pierwowzorów. Około 100 r n.e. w Rzymie wprowadzono krem na trądzik!

Początkowo była to mieszanina maki jęczmiennej oraz masła. Ciekawą kombinacją było też połączenie krwi oraz tłuszczu owczego, jako lakier do paznokci. Równie modne w tym czasie były kąpiele błotne. Bardzo ciekawe był też fakt, iż wielu mężczyzn zaczęło stosować farbę do włosów, zmieniając kolor na blond. Około 300 roku naszej ery henna zaczęła być stosowana w Indiach, jako farba do włosów oraz jako formą sztuki, w której skomplikowane wzory są malowane na dłoniach i stopach, szczególnie przed hinduskim weselu (ta moda pozostała aktualna do dziś). Henna jest również używany w niektórych kulturach Afryki Północnej.

Kolejne stulecia przyniosły rozwój znany już od tysięcy lat wyrobów takich jak krem z kwasami czy kosmetyki matujące oraz pierwsze próby stworzenia kosmetyków typu krem na trądzik w innych cywilizacjach poza rzymianami. Następne przełomowe produkty powstawały dopiero w okresie średniowiecza koło 1200 roku.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *