Historia badań miejscowego stosowanie ekstraktu herbaty

Ekstrakt z herbaty zawierający liczne polifenole jest jednym z najczęściej stosowanych składników produktów do pielęgnacji codziennej skóry takich jak kosmetyki do cery dojrzałej czy krem na trądzik.

Skuteczność ich działania potwierdza blisko 30 lat badań. Jedno z ważniejszych badań dotyczących polifenoli zawartych w herbacie miało miejsce w 1997 roku. Badano działanie przeciwzapalne polifenoli zawartych w czarnej herbacie przeciwko reakcji zapalnych skóry. Poprzez nanoszenie ekstraktu polifenoli zawartych w czarnej herbacie zaobserwowano znacznie zmniejszenie stanu zapalnego. W 2011 roku naukowcy oceniali wybielający wpływ ekstraktu czarnej herbaty na przebarwienia skórne w postaci brązowych plamek powstałych pod wpływem promieniowania UVB. Badacze zaobserwowali, że przebarwienia leczone ekstraktem czarnej herbaty były wyraźnie słabsze niż te w grupie kontrolnej. Badania histologiczne wykazały, że skupiska melaniny, proliferacja melanocytów i wytwarzanie melaniny były znacząco zmniejszone w grupach, u których stosowano ekstrakt z czarnej herbaty. Autorzy doszli do wniosku, że czarna herbata hamuje rozrost melanocytów i melanosomów, a więc wpływa na wybielanie plam przebarwień.

Chociaż badania nad ekstraktem herbaty nigdy nie zostały przeprowadzone na bardzo szeroką skalę, potencjał terapeutyczny czarnej i zielonej herbaty jest bardzo interesujący. Mimo, iż pojawiło się wiele badań laboratoryjnych, na których możemy budować wiele domysłów, nadal dysponujemy nielicznymi badaniami klinicznymi. Niemniej jednak, dane laboratoryjne sugerują potencjalne zastosowania czarnej herbaty wielu aspektach dermatologicznych. Wielu dermatologów zaleca, aby stosować kosmetyki do cery dojrzałej oraz krem na trądzik właśnie z dodatkiem ekstraktów herbaty czarnej lub zielonej.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *