Grupy pokarmów wpływające na jakość naszej skóry

W codziennej diecie przeciętnego Polaka zazwyczaj nie brakuje wieprzowiny, ani drobiu, w wielu przypadkach zapominamy o wołowinie, jednak najistotniejsze braki żywieniowe wykazuje w poniższych grupach spożywczych:

  1. Warzywa bogate, takie jak ogórek czy seler mają wysoką zawartość siarki, co jest ważne przy produkcji kolagenu. Kolagen nie może być wytwarzany, gdy mamy niskie stężenie siarki.
  2. Ryby. Wiele lat temu śledź był uważany jako posiłek dla najuboższych, dziś jest przeciwnie. Ryba ta jest głównym źródłem kwasów tłuszczowych   omega-3. Kwasy omega–3 stanowią bardzo istotny składnik, dzięki nim łatwiej utrzymać silną strukturę skóry.
  3. Soja. Czy pochodzi z mleka sojowego, sera lub tofu, soja wpływa na produkcję kolagenu i pomaga blokować enzymy działające negatywnie na naszą skórę.
  4. Czerwone warzywa są naturalną formą ochrony przed promieniowaniem UV. Pomidory, papryka, buraki zawierają likopen, przeciwutleniacz. Likopen chroni skórę przed uszkodzeniami, jednocześnie zwiększając poziom kolagenu, działając jako naturalna blokada przeciwsłoneczna.
  5. Ciemnozielone warzywa, bogate w witaminy C, jak szpinak i kapusta, indukują produkcję kolagenu. Witamina C stabilizuje również enzymy, które rozkładają kolagen.
  6. Jagody, jeżyny i maliny redukują działanie wolnych rodników, jednocześnie zwiększając poziom kolagenu. Kosmetyki do cery mieszanej bardzo często posiadają ekstrakt lub olej z tych owoców ponieważ dobrze działają jako przeciwutleniacze na skórze.
  7. Biała herbata wspomaga strukturę skóry. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kingston i Yard Remedies Neala, biała herbata może chronić białka strukturalne skóry, szczególnie kolagenu.
  8. Pomarańczowe warzywa, takie jak marchew i słodkie ziemniaki (bataty) są bogate w witaminę A, która odbudowuje i regeneruje uszkodzony kolagen

Dobrze jest spożywać pokarmy, które są bogate w przeciwutleniacze. Te produkty mogą pomóc w absorpcji wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki wytworzone przez zbytnią ekspozycje na promieniowanie UV, mogą rozkładać kolagen i sprzyjać powstawaniu drobnych zmarszczek. Pokarmy bogate w przeciwutleniacze to jagody, borówki, jeżyny i maliny. Fasola jest także bogata w przeciwutleniacze. Również napoje, które mogą być pomocne to zielona herbata, czerwone wino, kawa, sok pomidorowy.

Jednak pamiętajmy o zachowaniu umiaru we wszystkim. Nie zapominajmy o tym, aby stosować również kosmetyki do cery mieszanej czy do skóry suchej bogate w przeciwutleniacze jako uzupełnienie zdrowej diety.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *