Geneza trądziku pospolitego

Trądzik pospolity jest jednak z częstszych, a zarazem najtrudniejszych dermatoz występujących w prawie każdym wieku u obydwu płci. Jak ma to miejsce w przypadku większości dermatoz nie jest do końca jasne podłoże występowania trądziku.

Wiadomo ze nie bez znaczenia są zaburzenia hormonalne, które występują u blisko 40% Polaków. Zaburzenia hormonalne bardzo często dotyczą substancji takich jak: siarczan dehydroepiandrosteronu, 5-α-reduktaza i 17-dehydrogenaza hydroksysteroidowa, które wpływają na hormony androgenowe. Nadmierna ilość hormonów androgenowych takich jak testosteron wiąże się z zaburzeniami syntezy łoju, który jest bezpośrednim czynnikiem wpływającym na powstawanie trądziku. Potocznie uważa się, że w problemach trądzikowych borykamy się z nadmierną ilością łoju, jednak problem tkwi głównie w składzie łoju. Krótko mówiąc łój staje się jałowy, co przekształca się w powstawanie charakterystycznych objawów trądziku.

Na rynku kosmetycznym występują różne preparaty ograniczające objawy jednak żaden krem na trądzik nie jest w stanie zwalczyć tej choroby w 100%. U osób cierpiących na trądzik pospolity bardzo często możemy natknąć się na bakterie Propionibacterium acnes, które również zaburzają skład łoju i mogą wywoływać trądzik. W przypadku bakterii realnym rozwiązaniem jest krem na trądzik o właściwościach bakteriobójczych jednak zazwyczaj problem bakterii to tylko jedna składowa szerszego problemu.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *