Fotostarzenie się skóry

Wiele osób stosuje kosmetyki przeciwzmarszczkowe w ogóle nie zastanawiając się, co jest powodem starzenia ich skóry. Natomiast jedną z podstawowych przyczyn starzenia skóry jest słońce. Analizując statystyki, fotostarzenie skóry to właśnie główna przyczyna starzenia.

Promieniowanie słoneczne dla wielu z nas to ogólne pojęcie, nas przede wszystkim interesuje promieniowanie UV, czyli ultrafioletowe. Promieniowanie, które dociera do ziemi ma długość fali od 290 do 400 nm. W zależności od długości fali, promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na UVA, UVB oraz UVC. Podział ten został ustalony ze względu na długość fali i tak odpowiednio UVA to promieniowanie od długości od 320 do 400 nm, UVB od 290 do 320 nm oraz UVC od 200 do 290 nm.

Promieniowanie, które jest najbardziej niebezpieczne dla organizmów żywych jest UVC. Całe szczęście dzięki warstwie ozonowej to promieniowanie nie jest w stanie dojść do powierzchni naszej planety. Promieniowanie UVC wpływa na powstawanie śmiertelnych dla człowieka mutacji genetycznych, dlatego tak ważna jest ochrona warstwy ozonowej.

Jednak UVB i UVA to w tej chwili jedyne realne zagrożenie dla ludzi. Promieniowanie UVB odpowiada za powstawanie opalenizny i poparzeń skóry. Natomiast promieniowanie UVA silnie wpływa na fotostarzenie skóry. Warto, zatem rozważyć czy zamiast stosować drogie kosmetyki przeciwstarzeniowe, nie lepiej poświęcić część funduszy na dobry fotoprotektor. Statystyki dotyczące starzenia są bezlitosne… aż 80% starzenia skóry powstaje pod wpływem promieniowania UV.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *