Działanie przeciwutleniające mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa posiada szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Kupując kosmetyki do cery wrażliwej istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż w ich składzie jednym z głównych składników będzie mięta pieprzowa w postaci np. olejku miętowego.

Obecnie w okresie walki firm kosmetycznych z reaktywnymi formami tlenu, które są „zabójcze dla urody naszej skóry” wykorzystuje się naturalne substancje o właściwościach przeciw utleniających. W przypadku mięty pieprzowej działanie to wynika z obecności substancji fenolowych w liściach mięty. Związki fenolowe są silnymi przeciwutleniaczami. W sposób zależny od struktury, flawonoidy i kwasy fenolowe są związkami zdolnymi do wychwytywania reaktywnych odmian tlenu, reaktywnych odmian azotu i do chelatowania jonów metalu przejściowego, takich jak żelazo czy miedź, które odgrywają witalną rolę w inicjowaniu reakcji wolnych rodników. Wiele badań wykazało, że flawonoidy działają jako inhibitory anionów ponadtlenkowych, pojedynczych atomów tlenu, rodników hydroksylowych i peroksylipidowych.

Istnieją także dowody na to, że flawonoidy hamują wiele enzymów. W ostatniej dekadzie, coraz to większą uwagę poświęcano roślinnym związkom fenolowym. Wiele flawonoidów są lepszymi przeciwutleniaczami od witaminy C, E i beta-karotenu.

Można zaobserwować coraz częściej ich rosnącą obecność w kosmetologii chociażby, w wielu przypadkach uzupełniają kosmetyki do cery wrażliwej.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *