Dobrodziejstwo zawarte w wątrobie rekina?

Skwalen jest to związek organiczny pochodzący z wątroby rekina oraz wielu roślin i warzyw takich jak olej z oliwek. Skwalen to związek pośredni, powstający w procesie syntezy cholesterolu, czyli tłuszczu, który krąży we krwi. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania hormonów w naszym organizmie. W medycynie skwalen jest używany w celu zwiększenia skuteczności szczepionek. Badania na ten temat rozpoczęto już na początku lat 1900, kiedy japońscy badacze zaintrygowali się faktem, że na rekiny nie działają czynniki kancerogenne, które wpływają negatywnie na ludzi. Rekiny, które żyją w głębokich wodach mają wysokie stężenie skwalenu w swoich wątrobach.

Skwalen znajduje się również w wydzielinie ludzkich gruczołów łojowych i jest składnikiem łoju. Łój jest woskowatą substancją wydzielaną przez gruczoły łojowe, które pomagają zabezpieczyć skórę przed bakteriami i grzybami. Działa on także jako środek poślizgowy i zawiera go wiele kosmetyków nawilżających takich, jak krem do cery suchej lub balsam nawilżający. Skwalen posiada właściwości zmiękczające, pokrywa powierzchnię skóry i pomaga ją nawilżyć. Istotne dla rynku kosmetycznego jest to, że skwalen nie pozostawia tłustego ani lepkiego filmu na skórze, dzięki czemu zawiera go prawie co drugi krem do cery suchej. Ponadto, jest również skutecznym środkiem kondycjonujący włosy. Ze względu na swoje właściwości zmiękczające skórę i zdolności do zwiększenia penetracji innych składników, skwalen występuje w wielu produktach do pielęgnacji włosów, w tym odżywkach do włosów, olejkach do kąpieli, środkach czyszczących twarz, kremach nawilżających, kosmetykach do cery dojrzałej, kosmetykach maskujących, pomadkach i filtrach.

Czy skwalen jest bezpieczny? Skwalen jest naturalnym produktem organicznym i ma niską toksyczność. Nie drażni skóry i nie wywołuje kontaktowego zapalenia skóry, ani reakcji alergicznych. Jednym z problemów dotyczącym skwalenu jest jego nie ekologiczne pozyskiwanie z wątroby rekinów. Dlatego firmy kosmetyczne poszukują alternatywnych źródeł pozyskiwania.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *