Dermokosmetyki na zimę – wybierz krem na zimę!

Ochrona skóry zimą

Dodatkowym problemem jest ciągła zmiana temperatur – przechodzenie z zimna do ciepła – powodując, że nasze naczynka są nadmiernie poddane naprzemiennym reakcjom kurczenia się i rozkurczania. W pomieszczeniach powietrze jest natomiast suche i często nadmiernie nagrzane, co z kolei wzmaga przeznaskórkową utratę wody. Koło się zamyka.

Newralgicznymi obszarami zagrożonymi wymrożeniem są stopy, dłonie oraz skóra twarzy. Przemarzniętych stóp i dłoni, a tym bardziej skóry twarzy nie należy rozgrzewać w bardzo gorącej wodzie, bo grozi to jedynie poparzeniem z powodu braku czucia i szoku termicznego. Najlepiej wówczas opłukać stopy i dłonie ciepłą wodą, a następnie pokryć przemarznięte miejsca kremem ochronnym i wykonać delikatny masaż.

Większość z nas styka się z zimą przeciętnie przez 20minut dziennie – jest to wystarczająca ekspozycja na mróz i wiatr, aby dorobić się podrażnień, spadku nawilżenia skóry, a przy słabej barierze lipidowej nawet odmrożeń. Dlatego celem numer jeden będzie wzmacnianie płaszcza lipidowego skóry, zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody oraz systematyczne nawilżanie.

Skóra ludzka traci naturalne działanie ochronne płaszcza lipidowego przy spadku temperatury do 10 stopni Celsjusza, im temperatura niższa od tej granicy ciężej utrzymać skórze równowagę. Mechanizmem obronnym skóry przy obniżonej temperaturze jest skurcz naczyń krwionośnych oraz mięśni przywłośnych, czyli potocznie zwana gęsia skórka. Jednocześnie następuje automatyczne opróżnienie się gruczołów łojowych obszarami, dzięki czemu sama się natłuszcza.

Dotychczas uważano, że zimą powinno się stosować kremy bardzo tłuste, obszarami bardzo ciężkiej konsystencji, lub wręcz wazelinę kosmetyczną. Obecnie tak ciężkie kremy polecane są osobom aktywnie uprawiającym sporty zimowe, przebywające na mrozie dłużej niż godzinę dziennie bez możliwości uzupełnienia ochrony, a także obszarami okresie bardzo dużych mrozów. Niepotrzebne używanie zbyt ciężkich preparatów skutkuje utrudnieniem naturalnego mechanizmu parowania wody, rozszerzeniem naczyń krwionośnych oraz wpływa na zaburzenie naturalnych mechanizmów obronnych skóry. Nawet, jeśli zdecydujemy się na najcięższe kremy, powinniśmy je nałożyć tuż przed wyjściem obszarami domu i zmyć po powrocie, żeby nie dopuścić do nadmiernego rozgrzania i przetłuszczenia skóry w gorącym pomieszczeniu.

Dobry krem na zimę powinien mieć formę emulsji, najlepiej W/O, mogą to być również specjalne lipożele z wysoką zawartością składników tłuszczowych oraz kremy na bazie wazeliny. Jednocześnie krem powinien zawierać filtry UVA/UVB, jeśli przebywamy na dworze obszarami godzinach operacji słonecznej, a także ceramidy, NMF, a także witaminy A, E i C. Dodatkową barierą ochronną jest makijaż – podkłady, pudry i fluidy, które tworzą na skórze dodatkowe zabezpieczenie przez czynnikami atmosferycznymi.

Dermokosmetyki na zimę proponowane przez Chantarelle:

Kremy lżejsze – krótka ekspozycja na mróz:
Kawiorowy krem z masłem Shea dla skóry dojrzałej
Krem Intensywna Regeneracja z fitoestrogenami – odżywczy krem dla cer 30+
Krem melonowy z witaminami ACEK – krem idealny na zimę, odżywczy
Krem Gentle Cover Cream z filtrami UVA/UVB
Krem do cery naczynkowej RED STOP – koniecznie przy naczynkach!
Krem do cery z Rosacea – przy trądziku różowatym niezbędna jest właściwa ochrona i pielęgnacja
Krem Lift DrainAge – odpowiedni także w zimne dni, pod makijaż
Krem Nutri MAXX AFTER – krem odżywczy, regenerujący, idealny na zimę, również na dłuższe spacery

Kremy cięższe – cera bardzo sucha lub narażona na szkodliwe czynniki atmosferyczne:
Krem Neck z witaminami E, F, PP – odżywczy
Krem z witaminą A – doskonały ochronny krem, stabilizujący

Pages: 1 2

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *